Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 2108
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Jednym z eksponatów, który zazwyczaj wzbudza spore zainteresowanie zwiedzających Muzeum w Kętach, jest XIX-wieczny drewniany obsypnik, który można też określić jako pług czy płużek. Od pługa różni go jednak to, że w trakcie orki nie odwracał skiby, przez co...

Więcej

Jednym z eksponatów, który zazwyczaj wzbudza spore zainteresowanie zwiedzających Muzeum w Kętach, jest XIX-wieczny drewniany obsypnik, który można też określić jako pług czy płużek. Od pługa różni go jednak to, że w trakcie orki nie odwracał skiby, przez co bardziej przypomina radło czy też radełko, czyli narzędzie specjalnie skonstruowane do uprawy ziemniaków. Obsypnik, chociaż wykonany w większości z drewna, jest skomplikowanym narzędziem rolniczym, które pozwalało regulować zarówno szerokość pozostawianej bruzdy, jak i głębokość orki. Do tej pory nie udało się odnaleźć ani w literaturze, ani też w zbiorach innych muzeów takiego narzędzia — różni je bowiem od podobnych, udokumentowanych obsypników znacznie większe koło oraz sposób jego mocowania; grządziel bowiem w przypadku eksponatu w kęckim muzeum jest rozdwojona i pomiędzy jej ramionami zainstalowano koło. W innych obsypnikach natomiast znacznie mniejsze koło połączone jest z listwą wypuszczoną z jednoramiennej grządzieli. 
W całym urządzeniu żelazne są odkładnice, które decydowały o szerokości bruzdy, następnie radlica, czyli element, który wgryzał się w glebę, korbka, za pomocą której regulowano głębokość, oraz obręcz koła. Samo koło, tak jak i jego szprychy, wykonane jest z drewna, podobnie jak grządziel, słupica, rękojeść i inne elementy. Obsypnik taki zapewne zaprzęgany był do pary koni. Z pewnością również należał do gospodarza, który „obrabiał” nim duże powierzchnie gruntów. Do zbiorów kęckiego muzeum trafił natomiast w formie daru.

Opracowanie: Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach, © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Obsypnik — płużek drewniany

Zdjęcia


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: