Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Czas powstania 1819
- Miejsce powstania Polska
- Wymiary wysokość: 41 cm, długość: 64 cm, szerokość: 35 cm
- Numer inwentarzowy MK/H/710
- Muzeum Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach
- Tematy miasto, życie codzienne, namalowane
- Technika stolarka, kucie, malowanie, toczenie
- Materiał drewno, farba olejna
- Prawa do obiektu Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach
- Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualne Muzea Małopolski
- Tagi skrzynia , cechy rzemieślnicze , 3D , audiodeskrypcja , przechowywanie , domena publiczna
Skrzynia cechowa, często nazywana też matką, była dla braci cechowych najważniejszym przedmiotem. Wiązało się to z funkcjami, jakie pełniła. Przede wszystkim stanowiła skarbiec, w którym składano statuty, księgi i inne ważne dokumenty, nierzadko chowano w jej sprytnie ukrytej skrytce pieniądze i klejnoty cechowe. Szewcy w Kętach byli wyjątkowo prężnym środowiskiem. Zabiegali o to, by podbić swoimi znakomitymi wyrobami okoliczne rynki, co im się też udawało.
WięcejSkrzynia cechowa, często nazywana też matką, była dla braci cechowych najważniejszym przedmiotem. Wiązało się to z funkcjami, jakie pełniła. Przede wszystkim stanowiła skarbiec, w którym składano statuty, księgi i inne ważne dokumenty, nierzadko chowano w jej sprytnie ukrytej skrytce pieniądze i klejnoty cechowe. Szewcy w Kętach byli wyjątkowo prężnym środowiskiem. Zabiegali o to, by podbić swoimi znakomitymi wyrobami okoliczne rynki, co im się też udawało. Wierzyli, że pomagają im w tym patroni św. św. Kryspian i Kryspinian. Dowodem tego są ich wizerunki umieszczone na wewnętrznej stronie wieka skrzyni. Nad ich przedstawieniami ukazany jest również św. Kazimierz, patron między innymi rzemieślników.
W 1819 roku bracia zarządzający cechem, czyli cechmistrzowie, sekretarze, opiekunowie gospody cechowej i inni, przyczynili się do ufundowania właśnie tej skrzyni. Pragnęli, by nie zapomniano również o nich, w tym celu umieścili swoje imiona i nazwiska tuż obok wizerunków świętych. Skrzynia szewska, jak wiele innych skrzyń cechowych, ma prostokątną formę, od zewnątrz pomalowano ją na ciepły brązowy kolor. Jej krawędzie wzmocnione są metalowymi, malowanymi na czarno listwami. Podstawę stanowią małe, toczone nóżki. W środku drewno skrzyni jest surowe, za wyjątkiem ozdobionego wieka, którego szmaragdowozielony kolor jaśniał przy rytualnym otwarciu w czasie schadzki. Efekt ten miał robić odpowiednie wrażenie na wszystkich współbraciach. Skrytka w skrzyni kęckich szewców umieszczona jest w wieku, które miało w tym celu dobudowaną specjalną nadstawkę. Wystarczy tylko odchylić małą mosiężną zasuwkę, by otworzyły się zamontowane na dwóch zawiasach drzwiczki schowka. Otwarcie skrzyni sygnalizowało wszystkim zebranym, że właśnie rozpoczęły się obrady cechu i należy zachowywać powagę. Za zakłócenie przebiegu obrad wyznaczano wysokie kary, często finansowe — pieniądze zaś chowano w skrytce skrzynki.
Opracowanie: Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach, © wszystkie prawa zastrzeżone
Ostatnie komentarze: