Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Czas powstania 1792
- Miejsce powstania Polska
- Wymiary wysokość: 53 cm, długość: 64,5 cm, szerokość: 41 cm
- Numer inwentarzowy MK/H/709
- Muzeum Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach
- Tematy miasto, życie codzienne
- Technika stolarka, złocenie, malowanie
- Materiał drewno, papier
- Prawa do obiektu Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach
- Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualne Muzea Małopolski
- Tagi skrzynia , cechy rzemieślnicze , 3D , audiodeskrypcja , przechowywanie , domena publiczna
Lada cechu krawców jest najstarszą skrzynią cechową w kolekcji Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach. Kęccy krawcy założyli jeden najstarszych cechów w mieście, do nich należy też najstarszy zachowany statut, wydany przez króla Zygmunta Augusta w 1558 roku, w którym jest również mowa o skrzyni cechowej. Niestety skrzynia z tego okresu się nie zachowała, natomiast w zbiorach muzeum eksponowana jest nieco młodsza, bo wykonana w 1792 roku.
Więcej Lada cechu krawców jest najstarszą skrzynią cechową w kolekcji Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach. Kęccy krawcy założyli jeden najstarszych cechów w mieście, do nich należy też najstarszy zachowany statut, wydany przez króla Zygmunta Augusta w 1558 roku, w którym jest również mowa o skrzyni cechowej. Niestety skrzynia z tego okresu się nie zachowała, natomiast w zbiorach muzeum eksponowana jest nieco młodsza, bo wykonana w 1792 roku.
Skrzynie cechowe należały do najważniejszych sprzętów, jakimi dysponowały cechy rzemieślnicze. Nazywano je matkami, skarbcami, ladami, ponieważ traktowano je jak swoistą świętość. Przechowywano w nich najważniejsze dla cechu dokumenty, pieczęcie, miary wzorcowe, nierzadko też pieniądze i klejnoty cechowe.
Ma formę prostokątną, wspiera się na okrągłych nóżkach. Żelazne okucia mają ozdobny kształt, a sam szyld — czyli okucie dziurki do klucza — ma formę serca. Po zewnętrznej stronie skrzynia malowana jest na czerwonobrązowy kolor. W środku ma intensywną niebieską barwę. Ten znaczący kontrast miał zapewne potęgować sam efekt otwierania skrzyni, z którym wiązał się z tym pewien rytuał. W zwyczajach cechowych powszechnym znakiem rozpoczęcia obrad był moment otwarcia skrzyni cechowej. Bracia zobowiązani byli odtąd do zachowania powagi i ciszy, za naruszenie których wyznaczano bardzo surowe kary. Zamknięcie skrzyni było zaś znakiem zakończenia obrad i rozpoczęcia wspólnego biesiadowania.
Kęcka skrzynia wyposażona jest również przybornik, zwany też półskrzynkiem. Przetrzymywano w nim narzędzia pisarskie. Najbardziej interesującą częścią skrzyni jest jednak skrytka, którą umieszczono w wieku. Wejście do skrytki jest sprytnie zamaskowane obrazkiem z wizerunkiem Chrystusa. Wysunięcie górnej listewki wraz z dołączonym do niej obrazkiem powoduje otwarcie skrytki. Jej twórcy mieli nadzieję, że schowane w ten sposób pieniądze i cenne dokumenty nie trafią w niepowołane ręce.
Cech krawców, który powstał w 1272 roku i zrzeszał wszelkie branże włókiennicze, działa w Krakowie do dziś (od 1995 roku pod nazwą Cechu Krawców i Pokrewnych Zawodów), skupia rzemieślników prowadzących własne pracownie z branży krawieckiej, modniarskiej, czapnictwa i gorseciarstwa.
Opracowanie: Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach, Redakcja WMM,
Ostatnie komentarze: