Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 2709
(Głosy: 3)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Rzeźba ołtarzowa przedstawiająca nieznaną świętą, prawdopodobnie św. Annę, została wykonana przez nieznanego artystę w XVIII wieku. Przypuszczalnie pochodzi z drewnianego kościoła pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Kętach, który został rozebrany na polecenie władz austriackich. 

Więcej

Rzeźba ołtarzowa przedstawiająca nieznaną świętą, prawdopodobnie św. Annę, została wykonana przez nieznanego artystę w XVIII wieku. Przypuszczalnie pochodzi z drewnianego kościoła pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Kętach, który został rozebrany na polecenie władz austriackich. Głównym powodem tej decyzji był zły stan techniczny tej budowli. Ponadto po wielkim pożarze, który wybuchł w 1797 roku, dążono też do wyeliminowania drewnianej zabudowy z centrum miasta, by zmniejszyć zagrożenie.
Prezentowana rzeźba jest przykładem śląskiego baroku. Postać przedstawiona jest w swobodnej pozie, lekko wspiera się na jednej nodze, w tak zwanym kontrapoście. Sylwetka jest proporcjonalna. Szaty, których fałdy miękko spływają w dół, podkreślają kształty ciała, stylem nawiązując do antyku. Głowa jest lekko zwrócona w lewą stronę, spojrzenie spokojne, skierowane w dół. Klasyczne rysy twarzy podkreślają charakterystycznie upięte włosy. Lewa ręka jest lekko wyciągnięta do przodu, pierwotnie mógł być w niej umieszczony atrybut świętej. Tył rzeźby nie został opracowany, co było związane z jej przeznaczeniem. Figury tego typu ustawiano na ołtarzu, zwrócone przodem do widza. Zwykle też z tyłu rzeźby montowano haki lub kołki do jej stabilnego ustawienia.

Opracowanie: Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach, © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Rzeźba ołtarzowa „Św. Anna” z XVIII wieku

Zdjęcia


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: