Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Czas powstania 1564–1565
- Miejsce powstania Kraków
- Wymiary wysokość: 41,5 cm, długość: podstawa: 22 cm, szerokość: 15,5 cm
- Numer inwentarzowy MHK 179/BrK
- Muzeum Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
- Tematy władza, miasto, zaskakujące
- Technika złocenie, kucie, odlewanie, emalia
- Materiał srebro
- Prawa do obiektu Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
- Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualne Muzea Małopolski
- Tagi władza , Kraków , insygnia , złotnictwo , 3D , audiodeskrypcja , zwierzęta , domena publiczna
Srebrny kur Krakowskiego Bractwa Kurkowego to jeden z najcenniejszych zabytków Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Wybitne dzieło złotnicze renesansowego Krakowa. Niestety nie znamy ani artysty, ani pracowni złotniczej, która rzeźbę ptaka wykonała. Nieliczne z bractw kurkowych mogą się poszczycić...
Więcej Srebrny kur Krakowskiego Bractwa Kurkowego to jeden z najcenniejszych zabytków Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Wybitne dzieło złotnicze renesansowego Krakowa. Niestety nie znamy ani artysty, ani pracowni złotniczej, która wykonała rzeźbę ptaka. Nieliczne z bractw kurkowych mogą się poszczycić oryginalnym i zachowanym do dziś wyrobem tego typu. Jest to symbol organizacji i insygnium władzy Króla Kurkowego — najlepszego strzelca — zwycięzcy w dorocznym konkursie strzeleckim. Kur to dar Rady Miasta dla krakowskiego Bractwa Kurkowego. Jednak, prawdopodobnie ze względów prestiżowych, przez wieki utrzymywano, iż był on darem króla Zygmunta Augusta.
Pełnoplastyczna figurka ptaka ukazana w lewym profilu, z wzniesionymi skrzydłami i głową zwróconą en face, stojąca na podstawie w kształcie konaru. Szyja, korpus i skrzydła o fakturze naśladującej upierzenie. Na głowie ptaka korona. Na szyi obroża z zawieszką w formie tarczy zwieńczonej labarami, z herbem Krakowa w polu, z dołączonym poniżej napisem „KRAKÓW”, wykonana z barwnej emalii. Na odwrociu ma wygrawerowany napis: „GŁÓNEJ REPERACYI/ KURA/ DOKONAŁ/ KAROL CZAPLICKI/ JUBILER/ 1899”. Ponieważ okazały ptak waży 3,6 kg, do tułowia doczepiony ma łańcuch służący do noszenia klejnotu przez Króla Kurkowego podczas uroczystości zarówno Bractwa, jak i innych. Od spodu podstawy inskrypcja: „DAS.SYNDT.DIE.ELTEST/ EN.IN.DEM.YAR/ 1.5.6.5/ CHRSTOF.ZURICH./ ERASMUS.ZURUS/ SIMON.STOLARSZ/ IAN.KROTZECK/ ENDRIS.FOGELWADER/ STENTZEL.GROSCH/ JAN LANG/ FRIDRICH.LEYTZNER”. Jest to wykaz starszych bractwa z 1565 roku.
W drugiej połowie XVIII wieku wykonano parę dodatkowych luźnych skrzydeł dla zawieszania tzw. klejnotów, czyli darów abdykacyjnych królów kurkowych, które używane były do 1878 roku. W 1964 roku Wiesław Łabędzki sporządził pierwszą kopię kura, którą otrzymało Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. W 1984 kolejną wykonał Stefan Luchter, przekazaną przez prezydenta miasta Krakowa w 1985 roku Towarzystwu Strzeleckiemu „Bractwo Kurkowe” w Krakowie, która jest do dziś używana przez kolejnych królów kurkowych.
Opracowanie: Małgorzata Niechaj (Muzeum Historyczne Miasta Krakowa), © wszystkie prawa zastrzeżone
Ostatnie komentarze: