Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 5233
(Głosy: 3)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Prezentowany obraz jest kopią obrazu Maurycego Gottlieba (1856—1879), wykonaną 8 lat po śmierci artysty przez jego młodszego brata, Marcina Gottlieba (1867—1936). Oryginał powstał w Monachium w 1876 roku jako praca szkolna, namalowana pod kierunkiem prof. Carla Piloty’ego, który podsunął artyście temat.

Więcej

Prezentowany obraz jest kopią obrazu Maurycego Gottlieba (1856—1879), wykonaną 8 lat po śmierci artysty przez jego młodszego brata, Marcina Gottlieba (1867—1936).
Oryginał powstał w Monachium w 1876 roku jako praca szkolna, namalowana pod kierunkiem prof. Carla Piloty’ego, który podsunął artyście temat. Był to pierwszy ważny obraz o tematyce żydowskiej i wyraz wewnętrznego rozłamu Żyda − Polaka.
Kompozycja została zaczerpnięta z komedii Williama Shakespeare’a zatytułowanej Kupiec wenecki. Przedstawia scenę z drugiego aktu sztuki, w której Żyd lichwiarz wybiera się na ucztę do weneckiego kupca, starającego się o pożyczkę. Shylock, lichwiarz, skąpiec, a przy tym okrutnik, przeczuwając tragiczne zdarzenia, żegna się z Jessicą. Powierza córce klucze do swego domu i majątku. Po wyjściu ojca, Jessica, zabiera jego klejnoty i pieniądze i ucieka z chrześcijaninem, by − przyjąwszy chrzest − zostać jego żoną.
Gottlieb zinterpretował postać Shylocka odmiennie niż autor komedii i tradycja. Na obrazie występuje nie przebiegły i chciwy lichwiarz, a kochający ojciec, który przeczuwa przyszły dramat.
Oryginał obrazu zaginął w czasie II wojny światowej.

Opracowanie: Eugeniusz Duda (Muzeum Historyczne Miasta Krakowa), Redakcja WMM, © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Kopia obrazu „Shylock i Jessica” Maurycego Gottlieba wykonana przez Marcina Gottlieba

Zdjęcia

Powiązania

Gra


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: