Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Czas powstania 2002
- Miejsce powstania Jerozolima, Izrael
- Wymiary szerokość: 6 cm
- Numer inwentarzowy MHK 951/VII
- Muzeum Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
- Oddział Apteka pod Orłem
- Tematy wojna, znane postaci, pamięć
- Technika wybijanie, srebrzenie na mat
- Materiał brąz
- Prawa do obiektu Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
- Prawa do wizerunków cyfrowych © wszystkie prawa zastrzeżone, MHK
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualne Muzea Małopolski
- Tagi okupacja , getto krakowskie , Holokaust , Apteka pod Orłem , Tadeusz Pankiewicz , Żydzi , Jerozolima , 2D , Shoah , audiodeskrypcja , numizmatyka , © wszystkie prawa zastrzeżone
Oryginał medalu nadanego Tadeuszowi Pankiewiczowi (21.11.1908—5.1.1993) przez izraelski Instytut Pamięci Narodowej Yad Vashem 15 września 1983 roku znajduje się w sanktuarium w Częstochowie, złożony tam w ofierze po śmierci Pankiewicza przez wdowę po nim. Niniejszy medal jest drugim egzemplarzem (duplikatem).
Więcej Oryginał medalu nadanego Tadeuszowi Pankiewiczowi (21.11.1908—5.11.1993) przez izraelski Instytut Pamięci Narodowej Yad Vashem 15 września 1983 roku znajduje się w sanktuarium w Częstochowie, złożony tam w ofierze po śmierci Pankiewicza przez wdowę po nim. Niniejszy medal jest drugim egzemplarzem (duplikatem). Został on przekazany w darze Muzeum Pamięci Narodowej Apteka Pod Orłem 22 października 2002 roku przez Szewacha Weissa, ówczesnego ambasadora Państwa Izrael w Polsce i Przewodniczącego Rady Instytutu Yad Vashem.
U góry wizerunek kuli ziemskiej oplecionej zwojami liny uplecionej z drutu kolczastego, opadającej ku dołowi, gdzie rozplatają ją dwie ręce. Wizerunek globu ujęty napisem hebrajskim: כל התקיים נפש אחת כאילו קיים עולם מלא („Kto ratuje jedno życie, ten ratuje cały świat”).
Rewers: relief wypukły. U góry wizerunek budynku Instytutu Yad Vashem na tle wzgórz. Poniżej przedstawienie drzewa oliwnego i w dwóch wierszach hebrajski napis לאות תודה מאת עם ישראל („Naród Izraela w podzięce”). Pod napisem, jako cecha indywidualna medalu, wyryte jest imię i nazwisko odznaczonego: Tadeusz Pankiewicz. U dołu napis w języku francuskim: Le peuple Juif reconaissant. W dolnej części na obrzeżu napis po francusku: Quiconque sauve une vie sauve l’univers tout entier.
Na rancie sygnatury: BRONZE ארד STATE OF ISRAEL מדינת ישראל 09158 i stempel w kształcie pięcioramiennego świecznika.
Opracowanie: Eugeniusz Duda (Muzeum Historyczne Miasta Krakowa), © wszystkie prawa zastrzeżone
Zachęcamy też do pobrania i wykorzystania interaktywnego spacerownika, w którym po terenie byłego getta krakowskiego prowadzą nas wspomnienia Tadeusza Pankiewicza.
Z okien apteki.
Krakowskie getto we wspomnieniach Tadeusza Pankiewicza
Motywem przewodnim spaceru jest opowieść o instytucjach działających w getcie krakowskim, prezentowana z perspektywy aptekarza Tadeusza Pankiewicza. Główny bohater relacjonuje wydarzenia, które miały miejsce na placu Zgody (dziś Bohaterów Getta) podczas akcji wysiedleńczych oraz likwidacji getta.
Czas przejścia: ok. 1 godziny.
Kliknij w okładkę, aby pobrać plik w formacie pdf.
Interaktywne spacery edukacyjne po terenie dawnego getta dla Żydów w Krakowie zostały opracowane w latach 2009–2010 przez połaczony zespół Małopolskiego Instytutu Kultury w Krakowie i Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Pozwalają one spojrzeć na historię getta z różnych perspektyw: siedemnastoletniej dziewczyny – Haliny Nelken, dziecka – Stelli Müller-Madej, jedynego Polaka mieszkającego w getcie – aptekarza Tadeusza Pankiewicza oraz lekarza – Aleksandra Bibersteina.
Celem każdego ze spacerów jest zachęcenie uczestników do samodzielnego odkrywania historii i poznawania dramatu życia w krakowskiej „dzielnicy zamkniętej”. Przejście spaceru umożliwia poznanie granic getta, historii instytucji działających na jego terenie oraz losów głównych bohaterów. Wymaga uważnego czytania umieszczonych w tekście cytatów, zwracania uwagi na fotografie i odnajdywania śladów przeszłości w dzisiejszej przestrzeni Podgórza. Spacery są przeznaczone dla osób powyżej 16 roku życia.
Bardzo serdecznie zapraszamy!
Śladami nastolatki.
Krakowskie getto we wspomnieniach Haliny Nelken
Halina Nelken w momencie utworzenia przez okupanta krakowskiej „dzielnicy zamkniętej” miała 17 lat. W swym pamiętniku dzień po dniu zapisała historię getta oraz swoje uczucia i przeżycia z tamtego czasu. Idąc śladami Haliny, odkrywamy domy, w których mieszkała, i inne ważne miejsca związane z opisywaną przez nią historią.
Czas przejścia: ok. 45 minut.
Kliknij w okładkę, aby pobrać plik w formacie pdf.
Dzieciństwo wśród murów.
Krakowskie getto we wspomnieniach Stelli Müller-Madej
Stella Müller-Madej opowiada o dramacie dzieciństwa w getcie. Prowadzi nas po miejscach związanych z domem, zabawą. Przedstawia dramat Żydów widziany oczami czternastolatki, która pragnie poradzić sobie z otaczającym ją okrucieństwem. Gry i zabawy dziecka u podnóża krakowskich Krzemionek przeplatają się z chwilami grozy i terroru.
Czas przejścia: ok. 1 godziny.
Kliknij w okładkę, aby pobrać plik w formacie pdf.
Oczami lekarza.
Krakowskie getto we wspomnieniach Aleksandra Bibersteina
Krakowski lekarz Aleksander Biberstein opisał historię zagłady społeczności żydowskiej Krakowa. Podczas wędrówki ulicami Podgórza opowiada o działalności pomocy społecznej i służby zdrowia na terenie getta.
Czas przejścia: ok. 1 godziny.
Kliknij w okładkę, aby pobrać plik w formacie pdf.
Ostatnie komentarze: