Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 2560
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Tarcza (tas) jest jednym z elementów rytualnego „ubioru” synagogalnego zwoju Tory (klej kodesz).  Prostokątna, zamknięta łukiem trójlistnym, z postaciami Mojżesza (z lewej) i Aarona (z prawej) i tablicami Dekalogu pośrodku, z wyrytymi na nich po hebrajsku pierwszymi słowami przykazań. 

Więcej

Tarcza (tas) jest jednym z elementów rytualnego „ubioru” synagogalnego zwoju Tory (klej kodesz).
Prostokątna, zamknięta łukiem trójlistnym, z postaciami Mojżesza (z lewej) i Aarona (z prawej) i tablicami Dekalogu pośrodku, z wyrytymi na nich po hebrajsku pierwszymi słowami przykazań. Postacie Mojżesza i Aarona są flankowane spiralnymi kolumnami, w ich bazach wyryto hebrajskie napisy oznaczające datę: w prawej bazie: תקס ("560"), a w lewej: לפק („według skróconej rachuby”) [= 1800 r.]. W trójlistnym zwieńczeniu przytwierdzone są trzy ażurowe korony z kolorowymi szkiełkami. Pomiędzy koronami, na plakietce o motywach kwiatowych wyryty jest tetragram.
Na tarczy umieszczono cechy złotnicze umożliwiające identyfikację eksponatu: imiennik złotnika „GWH” (inicjały wrocławskiego złotnika Gottfrieda Wilhelma Hoenscha), cecha miejska Wrocławia (litera „M”) z lat 1796—1804 i pruska cecha kontrybucyjna z 1809 roku.

Opracowanie: Eugeniusz Duda (Muzeum Historyczne Miasta Krakowa), © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Tarcza na Torę

Zdjęcia

Powiązania

Zobacz też


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: