Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Autor nieznany
- Czas powstania ok. 1942—43
- Miejsce powstania Kraków
- Wymiary wysokość: 7,2 cm, szerokość: 10,4 cm
- Numer inwentarzowy MHK Fs15436/IX
- Muzeum Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
- Oddział Apteka pod Orłem
- Tematy wojna, sfotografowane, znane postaci, pamięć
- Technika fotografia czarno-biała, odbitka fotograficzna
- Materiał papier fotograficzny
- Prawa do obiektu Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
- Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
- Digitalizacja MHK
- Tagi Kraków , fotografia , II wojna światowa , getto krakowskie , Holokaust , Apteka pod Orłem , 2D , Shoah , domena publiczna , orzeł
Zdjęcie wykonane w 1942 lub 1943 roku, w trakcie funkcjonowania w Podgórzu getta krakowskiego, przedstawia Tadeusza Pankiewicza w otoczeniu swoich pracownic: Heleny Krywaniuk (w głębi), Aurelii Danek (w środku) i Ireny Droździkowskiej, które, w przeciwieństwie do szefa, nie pozostawały na noc w dzielnicy zamkniętej. Fotografia ukazuje też wnętrze apteki, typową ladę z wagą apteczną, w tle szafki z medykamentami, co wskazuje na wykonanie jej przez osobę stojącą w drzwiach frontowych budynku.
Więcej Zdjęcie wykonane w 1942 lub 1943 roku, w trakcie funkcjonowania w Podgórzu getta krakowskiego, przedstawia Tadeusza Pankiewicza w otoczeniu swoich pracownic: Heleny Krywaniuk (w głębi), Aurelii Danek (w środku) i Ireny Droździkowskiej, które, w przeciwieństwie do szefa, nie pozostawały na noc w dzielnicy zamkniętej. Fotografia ukazuje też wnętrze apteki, typową ladę z wagą apteczną, w tle szafki z medykamentami, co wskazuje na wykonanie jej przez osobę stojącą w drzwiach frontowych budynku.
Apteka „Pod Orłem” znajdowała się na rogu ówczesnego placu Zgody (dziś placu Bohaterów Getta) i ulicy Targowej, a więc w samym sercu getta utworzonego w tej części Podgórza 21 marca 1941 roku. Pankiewicz nie był Żydem, a jednak pozostawał w „żydowskiej dzielnicy mieszkaniowej” przez cały czas jej istnienia, aż do tragicznego końca zamkniętej w getcie społeczności żydowskiej 13 i 14 marca 1943 roku. Był jedynym „aryjczykiem”, który uzyskał zezwolenie na pozostawanie w getcie nie tylko w godzinach otwarcia apteki, ale także w nocy, w pokoju dyżurnym stanowiącym ówczesne mieszkanie farmaceuty. Pankiewicz obawiał się utraty swojego rodzinnego interesu i wolał nie pozostawiać go bez opieki nawet na noc, wiedząc już, jak łatwo i bezkarnie okupant przejmuje każde mienie. Pozostając w getcie, nie wiedział jeszcze, na co tak naprawdę się zdecydował, jakich nieludzkich scen będzie świadkiem. Nie wiedział też, że prowadzona przez niego apteka stanie się wspominaną do dziś przez nielicznych ocalonych oazą, namiastką normalności i wolności w świecie, w którym każdy dzień odbierał nadzieję na przetrwanie.
Na drzwiach apteki znajdował się napis „Apteka J. Pankiewicza”, odwołujący się do imienia ojca Tadeusza, Józefa Pankiewicza, który przybył do dynamicznie rozwijającego się Wolnego Miasta Podgórza (połączonego z Krakowem dopiero w roku 1915) wraz z rodziną z Sambora na przełomie 1908 i 1909 roku. Pod koniec 1909 roku Józefowi udało się uzyskać koncesję na prowadzenie apteki przy nowo powstałym Małym Rynku (nazywanym tak w przeciwieństwie do Rynku Podgórskiego, który był głównym placem samodzielnego jeszcze wówczas Podgórza), dzisiejszym placu Bohaterów Getta 18. W 1930 roku, po uzyskaniu dyplomu na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego, Tadeusz rozpoczął pracę w aptece ojca, by trzy lata później przejąć już samodzielne kierowanie rodzinną firmą. Dziś znajduje się tu oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa upamiętniający historię tego wyjątkowego na mapie getta miejsca.
Opracowanie: Kinga Kołodziejska (Redakcja WMM), CC-BY 3.0 PL
Zachęcamy też do pobrania i wykorzystania interaktywnego spacerownika, w którym po terenie byłego getta krakowskiego prowadzą nas wspomnienia Tadeusza Pankiewicza.
Z okien apteki.
Krakowskie getto we wspomnieniach Tadeusza Pankiewicza
Motywem przewodnim spaceru jest opowieść o instytucjach działających w getcie krakowskim, prezentowana z perspektywy aptekarza Tadeusza Pankiewicza. Główny bohater relacjonuje wydarzenia, które miały miejsce na placu Zgody (dziś Bohaterów Getta) podczas akcji wysiedleńczych oraz likwidacji getta.
Czas przejścia: ok. 1 godziny.
Kliknij w okładkę, aby pobrać plik w formacie pdf.
Interaktywne spacery edukacyjne po terenie dawnego getta dla Żydów w Krakowie zostały opracowane w latach 2009–2010 przez połaczony zespół Małopolskiego Instytutu Kultury w Krakowie i Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Pozwalają one spojrzeć na historię getta z różnych perspektyw: siedemnastoletniej dziewczyny – Haliny Nelken, dziecka – Stelli Müller-Madej, jedynego Polaka mieszkającego w getcie – aptekarza Tadeusza Pankiewicza oraz lekarza – Aleksandra Bibersteina.
Celem każdego ze spacerów jest zachęcenie uczestników do samodzielnego odkrywania historii i poznawania dramatu życia w krakowskiej „dzielnicy zamkniętej”. Przejście spaceru umożliwia poznanie granic getta, historii instytucji działających na jego terenie oraz losów głównych bohaterów. Wymaga uważnego czytania umieszczonych w tekście cytatów, zwracania uwagi na fotografie i odnajdywania śladów przeszłości w dzisiejszej przestrzeni Podgórza. Spacery są przeznaczone dla osób powyżej 16 roku życia.
Bardzo serdecznie zapraszamy!
Śladami nastolatki.
Krakowskie getto we wspomnieniach Haliny Nelken
Halina Nelken w momencie utworzenia przez okupanta krakowskiej „dzielnicy zamkniętej” miała 17 lat. W swym pamiętniku dzień po dniu zapisała historię getta oraz swoje uczucia i przeżycia z tamtego czasu. Idąc śladami Haliny, odkrywamy domy, w których mieszkała, i inne ważne miejsca związane z opisywaną przez nią historią.
Czas przejścia: ok. 45 minut.
Kliknij w okładkę, aby pobrać plik w formacie pdf.
Dzieciństwo wśród murów.
Krakowskie getto we wspomnieniach Stelli Müller-Madej
Stella Müller-Madej opowiada o dramacie dzieciństwa w getcie. Prowadzi nas po miejscach związanych z domem, zabawą. Przedstawia dramat Żydów widziany oczami czternastolatki, która pragnie poradzić sobie z otaczającym ją okrucieństwem. Gry i zabawy dziecka u podnóża krakowskich Krzemionek przeplatają się z chwilami grozy i terroru.
Czas przejścia: ok. 1 godziny.
Kliknij w okładkę, aby pobrać plik w formacie pdf.
Oczami lekarza.
Krakowskie getto we wspomnieniach Aleksandra Bibersteina
Krakowski lekarz Aleksander Biberstein opisał historię zagłady społeczności żydowskiej Krakowa. Podczas wędrówki ulicami Podgórza opowiada o działalności pomocy społecznej i służby zdrowia na terenie getta.
Czas przejścia: ok. 1 godziny.
Kliknij w okładkę, aby pobrać plik w formacie pdf.
Ostatnie komentarze: