Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Czas powstania XIX w.
- Miejsce powstania Kraków
- Wymiary wysokość: 110,5 x 112 cm
- Numer inwentarzowy MHK 2679/III
- Muzeum Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
- Tematy władza, wojna, śmierć, pamięć
- Technika stolarka
- Materiał drewno
- Prawa do obiektu Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
- Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualne Muzea Małopolski
- Tagi więzienie , 3D , 3D plus , domena publiczna
Oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa „Ulica Pomorska” zajmuje się historią powojenną Polski do roku 1956. Okres ten to czas walki sił komunistycznych z byłymi żołnierzami Armii Krajowej, pracownikami cywilnymi Polskiego Państwa Podziemnego oraz Zrzeszeniem WiN...
Więcej Oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa „Ulica Pomorska” zajmuje się historią powojenną Polski do roku 1956. Okres ten to czas walki sił komunistycznych z byłymi żołnierzami Armii Krajowej, pracownikami cywilnymi Polskiego Państwa Podziemnego oraz Zrzeszeniem WiN. Oddział prezentuje terror wobec przeciwników wprowadzenia w Polsce systemu komunistycznego i całkowitego uzależnienia kraju od Związku Sowieckiego. W pierwszych latach powojennych kształtowała się nowa władza komunistyczna, opierająca swoje istnienie na terrorze i sojuszu z Sowietami. Po sfałszowanych referendum w 1946 roku i wyborach w 1947 roku władze objęli już oficjalnie komuniści. Zwycięstwo to, rozpoczyna kolejny okres terroru, represji wobec ludzi o odmiennych poglądach politycznych, sprzeciwiających się utracie niepodległości przez Polskę. Osoby niewygodne, zbyt popularne, zasłużone w walce z okupantem niemieckim, a tym samy groźne dla komunistów, sądzono w tzw. procesach pokazowych.
Prezentowana mównica sądowa była niemym świadkiem tych procesów. Pochodzi z XIX wieku i znajdowała się w sali rozpraw w gmachu więzienia św. Michała w Krakowie (ul. Senacka 3). Drewniana barierka w kształcie podkowy: 29 prostych balasek osadzonych na wygiętej w literę U podstawie, nakrytych poręczą o analogicznym kształcie i zaokrąglonych brzegach. Przedmiot tak niepozorny, a jednak dla wielu osób symbol strachu, cierpienia i niesprawiedliwego wyroku. Symbol przegranej walki. Za tą mównicą stał szereg osób walczących o Polskę Niepodległą, którzy nie godzili się na sytuację, w jakiej się znaleźli ich rodacy i Ojczyzna.
Więzienie św. Michała było miejsce otoczone złą sławą, co wiąże się z jego historią okupacyjną oraz komunistyczną. 18 sierpnia 1946 roku partyzanci z oddziału majora Józefa Kurasia, pseudonim „Ogień”, zorganizowali i przeprowadził akcję rozbicia i opanowania więzienia św. Michała w Krakowie, w rezultacie uwolniono kilkudziesięciu więźniów — byłych żołnierzy AK, WiN, NSZ.
Więzienie św. Michała pełni dziś zupełnie inną funkcję — znajduje się tam Muzeum Archeologiczne, które zajmuje się pradziejami Polski.
Opracowanie: Grzegorz Jeżowski (Muzeum Historyczne Miasta Krakowa), © wszystkie prawa zastrzeżone
Ostatnie komentarze: