Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 2327
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Przewrotnie możemy powiedzieć, że Jan Paweł II zawdzięcza swoją karierę Nowej Hucie. To właśnie kłopoty piętrzone przez komunistów w sprawie budowy nowego kościoła w tej dzielnicy sprawiły, iż bp. Eugeniusz Baziak powołał przyszłego papieża na stanowisko swojego zastępcy...

Więcej

Przewrotnie możemy powiedzieć, że Jan Paweł II zawdzięcza swoją karierę Nowej Hucie. To właśnie kłopoty piętrzone przez komunistów w sprawie budowy nowego kościoła w tej dzielnicy sprawiły, iż bp. Eugeniusz Baziak powołał przyszłego papieża na stanowisko swojego zastępcy i to pomimo jego bardzo młodego wieku.
Dla ówczesnej władzy sprawa niedopuszczenia do wybudowania świątyni w „mieście pracy socjalistycznej” była kwestią prestiżową. Przez wiele lat msze w Nowej Hucie odbywały się w działkowych altanach przerobionych na kaplice lub wręcz pod gołym niebem. A że uczestniczyło w nich czasami nawet do kilkunastu tysięcy ludzi, przyszły papież miał możliwość przećwiczenia tego, co stało się później charakterystyczną cechą jego pontyfikatu — ogromnych mszy polowych z udziałem milionów wiernych.
Prezentowane tutaj zdjęcie, którego autorem jest Stanisław Gawliński, przedstawia poświęcenie kościoła św. Maksymiliana Kolbe w Mistrzejowicach. Miało to miejsce podczas II Pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny w 1983 roku. Działo się to w czasie stanu wojennego i msza święta oprócz wymiaru religijnego stała się także okazją do zamanifestowania przez  podziemną „Solidarność” niezgody na łamanie praw człowieka i praw pracowniczych.
W mszy tej uczestniczyło aż trzech biskupów krakowskich. Pierwszym z nich był ówczesny biskup kard. Franciszek Macharski, drugim — jego poprzednik, Karol Wojtyła, czyli Jan Paweł II, i na koniec — osobisty sekretarz papieża, obecny biskup kard. Stanisław Dziwisz.

Opracowanie: Maciej Miezian (Muzeum Historyczne Miasta Krakowa), © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Fotografia „Jan Paweł II w Mistrzejowicach” Stanisława Gawlińskiego

Zdjęcia

Powiązania

Gra


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: