Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 1235
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Widok przedstawia gmach ratusza na Rynku Głównym w Krakowie, według stanu przed jego zburzeniem w 1820 roku. Na pierwszym planie widać renesansową część kompleksu z charakterystyczną attyką, po lewej — górne partie wieży ratuszowej...

Więcej

Widok przedstawia gmach ratusza na Rynku Głównym w Krakowie, według stanu przed jego zburzeniem w 1820 roku. Na pierwszym planie widać renesansową część kompleksu z charakterystyczną attyką, po lewej — górne partie wieży ratuszowej. Z lewej strony obrazu — jatki szewskie, w głębi — domy u wylotu ul. Brackiej na Rynek. Z prawej widoczne częściowo kamienice zachodniej pierzei Rynku. U dołu, po lewej, sygnatura: „TS”.
Teodor Baltazar Stachowicz, malując ten widok, korzystał zapewne z wcześniejszych rysunków swojego ojca, Michała Stachowicza.
Obraz dokumentuje stan rzeczy, jakiego już nie można zobaczyć na Rynku. Okazały kompleks ratuszowy został bezmyślnie zburzony w 1820 roku. Pozostała tylko wieża oraz obszerne piwnice pod nią.

Opracowanie: Janusz Tadeusz Nowak (Muzeum Historyczne Miasta Krakowa), © wszystkie prawa zastrzeżone

 

Mniej

Obraz „Widok Ratusza od północy” Teodora Baltazara Stachowicza

Zdjęcia

Powiązania

Gra

Zobacz też


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: