Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 4539
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Megilla jest to pergaminowy zwój z rękopisem hebrajskiego tekstu Księgi Estery, który przechowywany jest w ozdobnym futerale. Służył do jej indywidualnego czytania w domu i w synagodze w czasie wczesnowiosennego święta Purim.

Więcej

Megilla jest to pergaminowy zwój z rękopisem hebrajskiego tekstu Księgi Estery. Służył do jej indywidualnego czytania w domu i w synagodze w czasie wczesnowiosennego święta Purim.
Oprawka w kształcie walca ozdobiona rytym ornamentem roślinnym i geometrycznym, od góry zwieńczona ażurową koroną. U dołu zamknięta wałkiem z reliefowym ornamentem roślinnym. Na zewnątrz owalna ruchoma rękojeść przepięta trzema pierścieniami, zdobiona rytym ornamentem roślinnym. Służy ona do zwijania pergaminowego zwoju Księgi Estery, nawiniętego na metalową oś przechodzącą przez wnętrze oprawki.

Opracowanie: Eugeniusz Duda (Muzeum Historyczne Miasta Krakowa), © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Purim

Jednym ze zwyczajów związanych ze świętem Purim jest przesyłanie sobie nawzajem prezentów (miszloach manot), na które mają się składać co najmniej dwie porcje różnych przysmaków. Nie mogą one wymagać żadnych dodatkowych zabiegów ze strony obdarowanego – muszą nadawać się do natychmiastowego zjedzenia. 

Więcej

Jednym ze zwyczajów związanych ze świętem Purim jest przesyłanie sobie nawzajem prezentów (miszloach manot), na które mają się składać co najmniej dwie porcje różnych przysmaków. Nie mogą one wymagać żadnych dodatkowych zabiegów ze strony obdarowanego – muszą nadawać się do natychmiastowego zjedzenia. Najczęściej są to ciastka, owoce, sok z winogron, cukierki, napoje, alkohol. Podarunek tradycyjnie dostarcza się przez posłańca. Dawniej tego typu prezenty przekazywano na specjalnych talerzach, zwanych purimowymi, wykonanych najczęściej z ceramiki bądź cyny, których lustro ozdobione było zwykle scenami z Księgi Estery lub przedstawieniami trzech splecionych ryb (oznaczających konstelację Ryb w miesiącu Adar).
Tego dnia należy odwołać się do szczodrości wobec wszystkich ubogich (cedaka). Spełnienie tej micwy (matanot lewjonim) objawia się w przekazaniu datków lub prezentów, bądź ufundowania posiłku co najmniej dwóm osobom. W takim wypadku danie przekazuje się przez pośrednika (szelijacha), dla zachowania anonimowości. Obydwa te przykazania trzeba wypełnić w ciągu jednego dnia.

Opracowanie: Muzeum w Chrzanowie im. I. i M. Mazarakich, Redakcja WMM, © wszystkie prawa zastrzeżone

Zobacz: Żydowski talerz cynowy z wizerunkiem symbolu miesiąca Adar oraz kolekcję judaików zgromadzoną na portalu Wirtualne Muzea Małopolski.

Mniej

Zwój Księgi Estery w oprawie

Zdjęcia

Audio

Zwój Księgi Estery w oprawce Opowiada: Piotr Krasny
posłuchaj
Zwój Księgi Estery w oprawce [audiodeskrypcja] Opowiada: Fundacja na Rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji KATARYNKA
posłuchaj

Powiązania

Zobacz też


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: