Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Czas powstania 2. połowa XIX wieku
- Miejsce powstania Lwów
- Wymiary wysokość: 22 cm, szerokość: 28,5 cm, głębokość: 10 cm
- Numer inwentarzowy MHK 553/VII
- Muzeum Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
- Oddział Stara Synagoga — Dzieje i kultura Żydów krakowskich
- Tematy wielokulturowość, religijność
- Technika cyzelowanie, odlewanie
- Materiał mosiądz
- Prawa do obiektu Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
- Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualne Muzea Małopolski
- Tagi wielokulturowość , synagoga , judaika , Chanuka , lampa , złotnictwo , Żydzi , 3D , sztuka sakralna , domena publiczna
Chanukija, czyli lampka oliwna służąca do palenia symbolicznych świateł na pamiątkę odnowienia kultu w Świątyni w Jerozolimie po zwycięskim powstaniu Machabeuszy w 165 roku p.n.e.
Więcej Chanukija, czyli lampka oliwna służąca do palenia symbolicznych świateł na pamiątkę odnowienia kultu w Świątyni w Jerozolimie po zwycięskim powstaniu Machabeuszy w 165 roku p.n.e.
Jej najważniejszą częścią jest palnik z ośmioma naczynkami na oliwę. W tej lampce ma on postać płaskiej, łukowato wygiętej listwy, na czterech nóżkach, na której osadzonych jest osiem baniastych, stosunkowo niskich pojemników na oliwę. Palnik przytwierdzony jest do dekoracyjnej ścianki tylnej i ścianek bocznych. Ścianka tylna, ażurowa; w jej centrum postument z wysokim, puklowanym wazonem ze stylizowanymi kwiatami, flankowany przez antytetycznie zwrócone lwy. Ścianki boczne, również ażurowe, w formie wici roślinnej, z parą ptaków, unoszą po jednym, baniastym pojemniku na oliwę.
Dzięki tym dwóm dodatkowym pojemnikom lampka mogła pełnić rolę świecznika szabatowego (świecznik dwu-ramienny).
Opracowanie: Eugeniusz Duda (Muzeum Historyczne Miasta Krakowa), © wszystkie prawa zastrzeżone
Ostatnie komentarze: