Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Czas powstania 1819
- Miejsce powstania Polska
- Wymiary wysokość: 24,3 cm, średnica: 14,5 cm
- Numer inwentarzowy MHK 1/VII
- Muzeum Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
- Oddział Stara Synagoga — Dzieje i kultura Żydów krakowskich
- Tematy wielokulturowość, religijność
- Technika cyzelowanie, złocenie, wytłaczanie, odlewanie, rytowanie
- Materiał srebro
- Prawa do obiektu Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
- Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualne Muzea Małopolski
- Tagi techniki zdobnicze , wielokulturowość , synagoga , religia , judaika , złotnictwo , 3D , sztuka sakralna , domena publiczna
Korona na Torę, określana jako keter to ozdoba wieńcząca przechowywany w pozycji pionowej zwój Tory, należy do elementów klej kodesz, czyli sprzętów i ozdób zwoju.
Więcej Korona na Torę, określana jako keter to ozdoba wieńcząca przechowywany w pozycji pionowej zwój Tory, należy do elementów klej kodesz, czyli sprzętów i ozdób zwoju.
Sześciokabłąkowa korona na Torę, zamknięta, nakryta baldachimem z małą koroną i pękiem kwiatów w zwieńczeniu. Obręcz profilowana, ozdobiona dwiema aplikowanymi, ażurowymi taśmami. Kabłąki korony, alternowane figurkami ptaków, mają kształt lwów wspiętych na tylnych łapach, a przednimi wspartych o wąskie i płaskie taśmy w kształcie wici roślinnej, unoszących baldachim z draperią w kształcie liści. Na końcach liści znajdują się otwory do zawieszenia dzwonków. Baldachim, zwieńczony pękiem kwiatów, ma kształt małej korony z gładką obręczą, na której znajduje się hebrajski napis:
כתר תורה כתר כהונה כתר מלכות כתר שם טוב תקע"ט
(„Korona Tory, Korona Kapłaństwa, Korona Królestwa, Korona Dobrego Imienia 579” [= 1819 rok].)
Inskrypcja ta jest motywem z Pirke Avot 4, 17
Opracowanie: Eugeniusz Duda (Muzeum Historyczne Miasta Krakowa), Redakcja WMM, © wszystkie prawa zastrzeżone
Ostatnie komentarze: