Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 2609
(Głosy: 3)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Korona na Torę, określana jako keter to ozdoba wieńcząca przechowywany w pozycji pionowej zwój Tory, należy do elementów klej kodesz, czyli sprzętów i ozdób zwoju.

Więcej

Korona na Torę, określana jako keter to ozdoba wieńcząca przechowywany w pozycji pionowej zwój Tory, należy do elementów klej kodesz, czyli sprzętów i ozdób zwoju.
Sześciokabłąkowa korona na Torę, zamknięta, nakryta baldachimem z małą koroną i pękiem kwiatów w zwieńczeniu. Obręcz profilowana, ozdobiona dwiema aplikowanymi, ażurowymi taśmami. Kabłąki korony, alternowane figurkami ptaków, mają kształt lwów wspiętych na tylnych łapach, a przednimi wspartych o wąskie i płaskie taśmy w kształcie wici roślinnej, unoszących baldachim z draperią w kształcie liści. Na końcach liści znajdują się otwory do zawieszenia dzwonków. Baldachim, zwieńczony pękiem kwiatów, ma kształt małej korony z gładką obręczą, na której znajduje się hebrajski napis:

כתר תורה כתר כהונה כתר מלכות כתר שם טוב תקע"ט
(„Korona Tory, Korona Kapłaństwa, Korona Królestwa, Korona Dobrego Imienia 579” [= 1819 rok].)

Inskrypcja ta jest motywem z Pirke Avot 4, 17

Opracowanie: Eugeniusz Duda (Muzeum Historyczne Miasta Krakowa), Redakcja WMM, © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Korona na Torę

Zdjęcia


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: