Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Autor Maciej Moszew
- Czas powstania 2006
- Miejsce powstania Kraków
- Wymiary wysokość: 59 cm, szerokość: 41 cm, głębokość: 28 cm
- Numer inwentarzowy MHK-321/X a
- Muzeum Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
- Oddział Pałac Krzysztofory
- Tematy miasto, religijność, teatr, zabawa
- Materiał tektura, staniol
- Prawa do obiektu Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
- Prawa do wizerunków cyfrowych © wszystkie prawa zastrzeżone, MHK
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualne Muzea Małopolski
- Tagi Kraków , szopka , 3D , Boże Narodzenie , kolęda , © wszystkie prawa zastrzeżone
Autorem prezentowanej szopki jest Maciej Moszew, który w Konkursie Szopek Krakowskich bierze udział nieprzerwanie od 1961 roku. Pan Maciej, krakowianin z urodzenia i zamiłowania, szopkami zajmuje się od 6. roku życia. Z wykształcenia jest architektem, co znajduje odzwierciedlenie w jego pracach, ale prawdziwą pasją, którą szczęśliwie można nazwać w przypadku Macieja Moszewa również zawodem, jest konstrukcja szopek.
Więcej Autorem prezentowanej szopki jest Maciej Moszew, który w Konkursie Szopek Krakowskich bierze udział nieprzerwanie od 1961 roku. Pan Maciej, krakowianin z urodzenia i zamiłowania, szopkami zajmuje się od 6. roku życia. Z wykształcenia jest architektem, co znajduje odzwierciedlenie w jego pracach, ale prawdziwą pasją, którą szczęśliwie można nazwać w przypadku Macieja Moszewa również zawodem, jest konstrukcja szopek.
Cechą wyróżniającą prace tego autora jest ich przemyślana i dopracowana w najdrobniejszych szczegółach mechanizacja oraz wieńczące dzieło oświetlenie. Zgodnie z regulaminem Konkursu:
„szopka krakowska jest smukłym, wielopoziomowym, wieżowym, symetrycznym, bogato zdobionym budyneczkiem, który ma służyć za miejsce przedstawienia narodzin Jezusa. Budowla ta jest skonstruowana z lekkich materiałów i charakteryzuje się spiętrzeniem zminiaturowanych elementów zabytkowej architektury Krakowa, fantazyjnie przetworzonych i połączonych”.
Dzieła pana Macieja spełniają zawsze te wymogi, choć za każdym razem w nieco inny sposób. Niekiedy różnią się drobnymi elementami, ale zawsze mają nową koncepcję sekwencji ruchów postaci.
W 2014 roku Maciej Moszew odebrał po raz 31. I nagrodę w kategorii szopek małych. Prezentowana praca pochodzi z roku 2006. Posiada trzy wieże, z których środkowa wzorowana jest na wyższej wieży kościoła Mariackiego. Za balustradą drugiej kondygnacji widoczne są dwie kopuły nawiązujące do Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu. We wnęce, zgodnie z regułami szopkarskiej sztuki, znajduje się Święta Rodzina. Matka Boska kołysze Dzieciątko umieszczone w kołysce. Wokół całej szopki poruszają się liczne postacie: kolędnicy, św. Mikołaj, Trzej Królowie z darami oraz Lajkonik. Ponad dachami porusza się, obecny zawsze w pracach Moszewa, Pan Twardowski na księżycu. Całość szopki utrzymana jest w ciepłej kolorystyce. Aby w pełni docenić jej kunszt, warto odwiedzić Muzeum Historyczne Miasta Krakowa i poprosić o jej uruchomienie, które ożywi przed nami magiczny świat krakowskiej szopki.
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.
Ostatnie komentarze: