Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 5950
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Flandryjska ciężka kusza wałowa z naciągiem za pomocą tzw. windy angielskiej. Kusza reprezentuje typ zachodnioeuropejskiej ciężkiej kuszy piechoty, używanej przy oblężeniach lub obronie miast. Stanowi późną odmianę, w której zastosowano ulepszenia konstrukcyjne — wprowadzono ruchomy celownik, zmodyfikowano dźwignię spustową. Według XVI–wiecznych kronik wiadomo, iż skuteczność tego typu kuszy była duża. Dobry kusznik raził nieopancerzonego przeciwnika na odległość 650 kroków, z szybkością jednego strzału na minutę.

Więcej

Flandryjska ciężka kusza wałowa z naciągiem za pomocą tzw. windy angielskiej.
Kusza reprezentuje typ zachodnioeuropejskiej ciężkiej kuszy piechoty, używanej przy oblężeniach lub obronie miast. Stanowi późną odmianę, w której zastosowano ulepszenia konstrukcyjne — wprowadzono ruchomy celownik, zmodyfikowano dźwignię spustową. Według XVI–wiecznych kronik wiadomo, iż skuteczność tego typu kuszy była duża. Dobry kusznik raził nieopancerzonego przeciwnika na odległość 650 kroków, z szybkością jednego strzału na minutę.
Z chwilą szybkiego rozwoju broni palnej kusza zatraciła swój bojowy charakter, sporadycznie dłużej przetrwała jedynie na uzbrojeniu straży miejskich i załóg obronnych miast. W użyciu pozostała jednak jeszcze przez długi czas jako broń myśliwska.
Ciężkie kusze bojowe należą w zbiorach muzealnych do rzadkości i stanowią niewielki procent w stosunku do kusz myśliwskich, których wiele pięknie zdobionych okazów zachowało się w polskich muzeach.
Łuk żelazny z rekonstrukcją cięciwy, osadzony w otworze z przodu łoża w żelaznych ramach. U szczytu łoża duże strzemię żelazne, zamocowane przy łuku żelaznymi jarzmami. Łoże drewniane, masywne, wierzchem wyłożone listwą rogową, z wydrążoną prowadnicą w formie rowka na miotane pociski. Orzech do zaczepienia cięciwy żelazny, za nim ruchomy celownik. Mechanizm spustowy z językiem osłoniętym kabłąkiem. Kolba drewniana, zwężająca się ku końcowi, na którym zamocowano mechanizm blokowo–korbowy do naciągania cięciwy, zwany windą angielską. Kołowrót windy z czworoboczną żelazną osadą, wałkiem z parą korb, połączony sznurami z podwójnym hakiem na cięciwę oraz blokiem kołowym.

Opracowanie: Aleksandra Radwan (Muzeum Historyczne Miasta Krakowa), © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Flandryjska ciężka kusza wałowa

Zdjęcia

Powiązania

Gra


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: