Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 2472
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Rzeźba Rodzina artysty należy do sztuki inspirowanej twórczością ludowych snycerzy i nurtem nowego realizmu, kierunku zafascynowanego potoczną rzeczywistością. Nurt ludowy zyskał dużą popularność, począwszy od lat 60. XX wieku, pod wpływem zakopiańskiej szkoły Antoniego Kenara, znakomitego rzeźbiarza zakopiańskiego, wielbiciela ludowego rzemiosła i rzeźby podhalańskiej.

Więcej

Na prostokątnej podstawie widzimy ustawioną pionowo prostokątną ścianę. Do tylnej części ściany artysta przymocował poprzeczną deskę. Deska tworzy rodzaj ławki, na której usiadły trzy postacie — kobieta, mężczyzna, a między nimi chłopiec. To sportretowana przez Józefa Marka jego własna rodzina. Artysta trzyma w rękach pędzel i paletę, atrybuty zawodu, który uprawia — jest nie tylko rzeźbiarzem, ale i malarzem i chce to zaznaczyć. Jego syn ściska w rączce ptaszka-zabawkę. Być może wyrzeźbił ją dla niego ojciec, a może matka, która trzyma w ręce dłuto.
Postacie przenikają przez pionową ścianę w ten sposób, że staje się ona ekranem dzielącym je na dwie części. Wydają się jakby zastygłe, uśpione, jak rzeźby na starych nagrobkach. Wrażenie to się pogłębia, kiedy popatrzymy na ich twarze, nieobecne, z zamkniętymi oczami. Ten portret rodziny kojarzy się trochę z pomnikiem, a trochę ze stellą nagrobną. Jeśli to pomnik dla potomności, to taki, który oprócz dostojeństwa ma w sobie duży ładunek swojskości. Rzeźba jest przecież wyciosana z drewna jak świątki przydrożne, pomalowana surowymi barwami trochę byle jak, tak jak ludowe rzeźby. Artysta odtworzył postacie w najprostszy sposób, naśladując ludowych artystów. Mimo to nie naruszył ich podobieństwa, prawdy fizjonomicznej. Członkowie wyrzeźbionej rodziny są rozpoznawalni na pierwszy rzut oka, jak w przypadku realistycznych wizerunków.
Rzeźba Rodzina artysty należy do sztuki inspirowanej twórczością ludowych snycerzy i nurtem nowego realizmu, kierunku zafascynowanego potoczną rzeczywistością. Nurt ludowy zyskał dużą popularność, począwszy od lat 60. XX wieku, pod wpływem zakopiańskiej szkoły Antoniego Kenara, znakomitego rzeźbiarza zakopiańskiego, wielbiciela ludowego rzemiosła i rzeźby podhalańskiej. Kenar, wraz z innymi zakopiańskimi rzeźbiarzami, między innymi Władysławem Hasiorem i Antonim Rząsą, rozsławił i spopularyzował rodzaj sztuki będący połączeniem realizmu, a nawet naturalizmu ze stylistyką sztuki ludowej i nieprofesjonalnej.

Józef Marek (ur. w 1922 r.) — rzeźbiarz, medalier i malarz, były profesor krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych — należy do najbardziej znanych przedstawicieli tego nurtu w sztuce, a grupa Rodzina artysty jest znakomitym przykładem tego nurtu w polskiej rzeźbie. W innych pracach rzeźbiarskich artysty widoczne są także inspiracje abstrakcją organiczną i geometryczną.

Opracowanie: Maria Zientara (Muzeum Historyczne Miasta Krakowa), © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Rzeźba „Rodzina artysty” Józefa Marka

Zdjęcia

Powiązania

Interpretacje

Gra


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: