Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 2153
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Prezentowany krucyfiks służył do zaprzysięgania nowych członków Rady Miejskiej Krakowa od 1679 roku aż do wybuchu II wojny światowej. Krzyż srebrny z pełnoplastyczną figurą Chrystusa osadzony na prostopadłościennym, profilowanym postumencie ozdobionym owalnymi plakietami z herbem Krakowa (SIGILLUM CIVITATIS CRACOVIAE METROPOLIS REGNI POLONIAE) oraz z herbem rodziny Segnitzów. Ofiarowany do ratusza krakowskiego w 1679 roku przez kupca Stanisława Michała Segnitza (1641—1708).

Więcej

Krzyż srebrny z pełnoplastyczną figurą Chrystusa osadzony na prostopadłościennym, profilowanym postumencie ozdobionym owalnymi plakietami z herbem Krakowa opatrzonym napisem: „SIGILLUM CIVITATIS CRACOVIAE METROPOLIS REGNI POLONIAE” (z łac. „Herb Miasta Krakowa Metropolii Królestwa Polskiego”), oraz z herbem rodziny Segnitzów. Ofiarowany do ratusza krakowskiego w 1679 roku przez kupca Stanisława Michała Segnitza (1641—1708).
Przed krucyfiksem Rady Miejskiej byli zaprzysiężani nowi członkowie tej rady, a służył on od roku ofiarowania, 1679, aż do II wojny światowej. Na archiwalnych zdjęciach z 1933 roku możemy oglądać  prezydenta Krakowa Mieczysława Kaplickiego składającego przysięgę przed krucyfiksem Segnitza.
Na krzyżu zawieszono pełnoplastyczną postać Chrystusa, promienie aureoli oraz jego przepaskę biodrową (perizonium) pozłocono. Ramiona krzyża ozdobiono odlewanymi ażurowymi plakietami z motywem masek. Pod stopami Chrystusa znajduje się pełnoplastyczna złocona czaszka z dwoma piszczelami. Prostopadłościenny postument krucyfiksu ozdobiony jest w narożnikach ścianek ażurowymi plakietami z ornamentem roślinnym, pośrodku ścianki frontowej znajdują się owalne plakiety z herbem miasta Krakowa (od frontu), a na pozostałych ściankach herb Michała Segnitza, ofiarodawcy krucyfiksu. Czaszka u stóp krzyża to symbol Wzgórza Czaszki — Golgoty, na której ukrzyżowano Chrystusa. Uważana jest też za czaszkę Adama, ponieważ według apokryficznych podań Chrystusa ukrzyżowano na grobie pierwszego rodzica.


Opracowanie: Katarzyna Moskal (Muzeum Historyczne Miasta Krakowa), © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Krucyfiks do zaprzysięgania rajców miejskich

Zdjęcia

Powiązania

Gra


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: