Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Czas powstania 1532
- Miejsce powstania Kraków
- Wymiary wysokość: oczka: 2,2 cm, średnica: 2,3 cm
- Numer inwentarzowy MHK 683/II
- Muzeum Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
- Tematy władza, miasto
- Technika odlewanie, cyzelowanie, kameryzowanie, grawerowanie
- Materiał szafir, złoto
- Prawa do obiektu Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
- Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualne Muzea Małopolski
- Tagi techniki zdobnicze , herb , pieczęć , Kraków , miasto , biżuteria , 3D , 3D plus , domena publiczna
Wewnątrz złotej obręczy pierścienia wygrawerowano datę jej wykonania: 1532 rok. Ośmiokątne szafirowe oczko pierścienia ozdobione jest herbem Krakowa wykonanym we wklęsłym reliefie. Pierścień był symbolem władzy burmistrza, służył też jako pieczęć miejska. Oczko musiało być wykonane z materiału twardego, odpornego na ścieranie się. W 1590 roku odnotowano wydatek rady miejskiej na zakup szafiru w celu wymiany oczka w pierścieniu burmistrza.
Więcej Wewnątrz złotej obręczy pierścienia wygrawerowano datę jej wykonania: 1532 rok. Ośmiokątne szafirowe oczko pierścienia ozdobione jest herbem Krakowa wykonanym we wklęsłym reliefie. Pierścień był symbolem władzy burmistrza, służył też jako pieczęć miejska. Oczko musiało być wykonane z materiału twardego, odpornego na ścieranie się. W 1590 roku odnotowano wydatek rady miejskiej na zakup szafiru w celu wymiany oczka w pierścieniu burmistrza. Na nowym oczku, na podkowiastej tarczy, zwieńczonej koroną i wykończonej manierystycznym ornamentem okuciowo-zwijanym, przedstawiono herb Krakowa. Jest to fragment muru miejskiego z trzema basztami. Brama w murze jest otwarta, a pod opuszczoną do połowy kratą przedstawiono orła.
Na uwagę zasługuje fakt, że jest to jeden z pierwszych przykładów przedstawienia orła w bramie w herbie Krakowa. Takie wyobrażenie herbu miejskiego zostało uchwalone jako obowiązujące przez radę miasta w 1661 roku.
Opracowanie: Katarzyna Moskal (Muzeum Historyczne Miasta Krakowa), © wszystkie prawa zastrzeżone
Ostatnie komentarze: