Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Autor Firma „Bracia Łopieńscy”
- Czas powstania 1935
- Miejsce powstania Warszawa, Polska
- Wymiary wysokość: 78 cm, średnica: podstawy: 42 cm
- Numer inwentarzowy MHK 930/III
- Muzeum Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
- Dostępność w magazynie
- Tematy miasto, wyrzeźbione, zaskakujące, pamięć
- Technika odlewanie, cyzelowanie
- Materiał brąz
- Prawa do obiektu Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
- Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualne Muzea Małopolski
- Tagi Kraków , 3D , historia , 3D plus , międzywojnie , domena publiczna , orzeł
Duża urna w formie walca, na okrągłej płaskiej podstawie, wsparta na trzech stylizowanych łapach zwierzęcych. Na brzegu urny orzeł w koronie z rozpostartymi skrzydłami. Na ściance zewnętrznej urny mapa II Rzeczypospolitej z zaznaczonymi wszystkimi lotniskami, nad nią samolot w locie. Dalej na prawo buława marszałkowska i stosowny napis. Pobrano do niej ziemię z 40 lotnisk. Uroczystość na kopcu odbyła się 20 października 1935 roku. Na ścianach zewnętrznych urny mapa Polski, nad nią samolot w locie. Z prawej strony buława marszałkowska, dalej po prawej napis w sześciu wierszach: „ZIEMIA NA KOPIEC MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO ZE WSZYSTKICH LOTNISK POLSKICH”.
Więcej Duża urna w formie walca, na okrągłej płaskiej podstawie, wsparta na trzech stylizowanych łapach zwierzęcych. Na brzegu urny orzeł w koronie z rozpostartymi skrzydłami. Na ściance zewnętrznej urny mapa II Rzeczypospolitej z zaznaczonymi wszystkimi lotniskami, nad nią samolot w locie. Dalej na prawo buława marszałkowska i stosowny napis. Pobrano do niej ziemię z 40 lotnisk. Uroczystość na kopcu odbyła się 20 października 1935 roku. Na ścianach zewnętrznych urny mapa Polski, nad nią samolot w locie. Z prawej strony buława marszałkowska, dalej po prawej napis w sześciu wierszach: „ZIEMIA NA KOPIEC MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO ZE WSZYSTKICH LOTNISK POLSKICH”.
6 sierpnia 1934 roku, w dwudziestolecie wymarszu I Kompanii Kadrowej, rozpoczęto w Krakowie, na wzgórzu Sowiniec, sypanie kopca Marszałka Józefa Piłsudskiego. W ten symboliczny sposób uczczono odzyskanie przez Polskę niepodległości po latach zaborów. Do Krakowa przyjeżdżały wtedy tysiące delegacji ze wszystkich stron kraju i zza granicy, aby czynnie włączyć się do budowy kopca. Równocześnie przywożono urny zawierające ziemię z pól bitewnych uświęconych polską krwią, z mogił bohaterów narodowych, z miejsc działalności organizacji oraz instytucji państwowych i społecznych. Ziemię tę dosypywano następnie do wznoszonego kopca. Dla społeczeństwa, a szczególnie dla młodzieży, była to największa w dwudziestoleciu międzywojennym spektakularna lekcja patriotyzmu.
Setki urn, w których przywieziono ziemię do Krakowa, zaplanowano umieścić w specjalnym pawilonie na Sowińcu. Niestety wybuch II wojny światowej pokrzyżował te zamiary. Po zakończeniu wojny decyzją władz komunistycznych w większości złożono w składnicy złomu. Stamtąd pracownicy Muzeum Historycznego przejęli ponad 40 urn, które obecnie stanowią jedyną tego typu kolekcję w Polsce.
Opracowanie: Janusz Tadeusz Nowak (Muzeum Historyczne Miasta Krakowa), © wszystkie prawa zastrzeżone
Ostatnie komentarze: