Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 4775
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Fotografia przedstawia cztery osoby: dwie kobiety, mężczyznę i chłopca. Przyglądają się wybieraniu ziemi pod fundamenty przez koparkę i załadunkowi jej na ciężarówkę. Po prawej młoda kobieta z warkoczem upiętym wokół głowy, z teczką w ręce i mężczyzna w garniturze.

Więcej

Fotografia przedstawia cztery osoby: dwie kobiety, mężczyznę i chłopca. Przyglądają się wybieraniu ziemi pod fundamenty przez koparkę i załadunkowi jej na ciężarówkę. Po prawej młoda kobieta z warkoczem upiętym wokół głowy, z teczką w ręce i mężczyzna w garniturze, stoją tyłem, po prawej stronie kadru. Po lewej stara kobieta w ciemnej chustce na głowie i chłopiec siedzą na belce. Warto zwrócić uwagę na koparkę, blok mieszkalny, postacie ludzkie zwrócone tyłem na pierwszym planie — wyrażają ideę, że budowa osiedla dotyczy wszystkich pokoleń. W tle widoczne bloki Nowej Huty. Jednak Barthesowskie punctum stanowi warkocz młodej kobiety i teczka w jej ręku. Czyżby to był zwrot w stronę indywidualizmu? 
Postacie ujęte na fotografii mogą należeć do jednej rodziny, która zebrała się na placu budowy, by oglądać postępujące prace.
Na odwrociu zdjęcia autor umieścił swoją sygnaturę wykonaną czarną, tuszową pieczątką: „Wiesław Tomaszkiewicz /P.O. BOX. 80 /30-965 Kraków 69”, a wzdłuż górnej krawędzi — notkę ołówkiem: „NOWA HUTA — BUDOWA OSIEDLA MIESZKANIOWEGO”.W zbiorach MHF znajdują się liczne widoki osiedla mieszkaniowego w Nowej Hucie, fragmenty Nowej Huty w obiektywie Wiesława Tomaszkiewicza, jak również wiele innych zdjęć tego cenionego fotografa i operatora filmowego.

Opracowanie: Małgorzata Kanikuła (Muzeum Fotografii w Krakowie), © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Wiesław Tomaszkiewicz — fotograf, operator, taternik...

W zbiorach Muzeum Fotografii znajduje się wiele zdjęć cenionego fotografa i operatora filmowego, Wiesława Tomaszkiewicza. Urodził się 1 lipca 1924 roku w Nowym Sączu, zmarł w 2009 roku. Był magistrem filologii orientalnej, operatorem filmowym — wykonywał zdjęcia do filmów dokumentalnych — fotografem, taternikiem...

Więcej

W zbiorach Muzeum Fotografii znajduje się wiele zdjęć cenionego fotografa i operatora filmowego, Wiesława Tomaszkiewicza. Urodził się 1 lipca 1924 roku w Nowym Sączu, zmarł w 2009 roku. Był magistrem filologii orientalnej, operatorem filmowym — wykonywał zdjęcia do filmów dokumentalnych — fotografem, taternikiem i krótkofalowcem. Zbiór fotografii jego autorstwa obejmuje prawie 54 000 zdjęć z lat 1939—1990. Najstarsze fotografie przedstawiają okupowany Kraków i rodzinę Tomaszkiewiczów.
Znaczna część zdjęć przedstawia wspinaczki wysokogórskie, terenowe rajdy samochodowe i motocyklowe, plany filmowe, krajobrazy i architekturę Polski. Taternictwo było jego pasją; już w czasie II wojny światowej był blisko związany z krakowską grupą Pokutników (wspinaczki po skałkach podkrakowskich). Uprawiał taternictwo w pierwszych latach po wojnie, w 1948 także w zimie. Jest autorem zdjęć filmowych wielu programów telewizyjnych związanych z Tatrami, Zakopanem, Podhalem i Beskidami. W Muzeum Historii Fotografii znajdują się serie zdjęć, między innymi Kalwaria Zebrzydowska (1955—1965), Motocykle na placu (1950—1969), portret Epifaniusza Drowniaka (Nikifora).

Opracowanie: Małgorzata Kanikuła (Muzeum Fotografii w Krakowie), © wszystkie prawa zastrzeżone

Zdjęcia Wiesława Tomaszkiewicza na portalu Wirtualne Muzea Małopolski:
Fotografia „Budowa osiedla mieszkaniowego — Kraków, Nowa Huta” Wiesława Tomaszkiewicza
Fotografia „Lajkonik przed Urzędem Miasta odbiera poczęstunek” Wiesława Tomaszkiewicza

Mniej

„Budowa osiedla mieszkaniowego — Kraków, Nowa Huta”

Zdjęcia

Audio

Fotografia „Budowa osiedla mieszkaniowego – Kraków, Nowa Huta” Wiesława Tomaszkiewicza [audiodeskrypcja] Opowiada: Fundacja na Rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji KATARYNKA
posłuchaj
Fotografia „Budowa osiedla mieszkaniowego – Kraków, Nowa Huta” Wiesława Tomaszkiewicza Opowiada: Piotr Krasny
posłuchaj

Powiązania

Gra

Zobacz też


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: