Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Autor Wiesław Tomaszkiewicz
- Czas powstania l. 50. XX w.
- Miejsce powstania Kraków, Nowa Huta
- Wymiary wysokość: 12,9 cm, szerokość: 17,5 cm
- Numer inwentarzowy MHF 21405/II
- Muzeum Muzeum Fotografii w Krakowie
- Tematy miasto, życie codzienne, sfotografowane
- Technika fotografia czarno-biała, fotografia - pozytyw
- Prawa do obiektu Muzeum Fotografii w Krakowie
- Prawa do wizerunków cyfrowych © wszystkie prawa zastrzeżone, MuFo
- Digitalizacja Muzeum Fotografii w Krakowie
- Tagi fotografia , Kraków , Nowa Huta , architektura , 2D , audiodeskrypcja , © wszystkie prawa zastrzeżone
Fotografia przedstawia cztery osoby: dwie kobiety, mężczyznę i chłopca. Przyglądają się wybieraniu ziemi pod fundamenty przez koparkę i załadunkowi jej na ciężarówkę. Po prawej młoda kobieta z warkoczem upiętym wokół głowy, z teczką w ręce i mężczyzna w garniturze.
Więcej Fotografia przedstawia cztery osoby: dwie kobiety, mężczyznę i chłopca. Przyglądają się wybieraniu ziemi pod fundamenty przez koparkę i załadunkowi jej na ciężarówkę. Po prawej młoda kobieta z warkoczem upiętym wokół głowy, z teczką w ręce i mężczyzna w garniturze, stoją tyłem, po prawej stronie kadru. Po lewej stara kobieta w ciemnej chustce na głowie i chłopiec siedzą na belce. Warto zwrócić uwagę na koparkę, blok mieszkalny, postacie ludzkie zwrócone tyłem na pierwszym planie — wyrażają ideę, że budowa osiedla dotyczy wszystkich pokoleń. W tle widoczne bloki Nowej Huty. Jednak Barthesowskie punctum stanowi warkocz młodej kobiety i teczka w jej ręku. Czyżby to był zwrot w stronę indywidualizmu?
Postacie ujęte na fotografii mogą należeć do jednej rodziny, która zebrała się na placu budowy, by oglądać postępujące prace.
Na odwrociu zdjęcia autor umieścił swoją sygnaturę wykonaną czarną, tuszową pieczątką: „Wiesław Tomaszkiewicz /P.O. BOX. 80 /30-965 Kraków 69”, a wzdłuż górnej krawędzi — notkę ołówkiem: „NOWA HUTA — BUDOWA OSIEDLA MIESZKANIOWEGO”.W zbiorach MHF znajdują się liczne widoki osiedla mieszkaniowego w Nowej Hucie, fragmenty Nowej Huty w obiektywie Wiesława Tomaszkiewicza, jak również wiele innych zdjęć tego cenionego fotografa i operatora filmowego.
Opracowanie: Małgorzata Kanikuła (Muzeum Fotografii w Krakowie), © wszystkie prawa zastrzeżone
Ostatnie komentarze: