Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Autor Wiesław Tomaszkiewicz
- Czas powstania l. 50. XX w.
- Miejsce powstania Kraków
- Wymiary wysokość: 18 cm, szerokość: 24 cm
- Numer inwentarzowy MHF 21397/II
- Muzeum Muzeum Fotografii w Krakowie
- Tematy miasto, stroje, sfotografowane, zabawa
- Technika fotografia - pozytyw
- Prawa do obiektu Muzeum Fotografii w Krakowie
- Prawa do wizerunków cyfrowych © wszystkie prawa zastrzeżone, MuFo
- Digitalizacja Muzeum Fotografii w Krakowie
- Tagi fotografia , Lajkonik , Zwierzyniec , 2D , © wszystkie prawa zastrzeżone
Lajkonik sfotografowany jest nieco z dołu, ujęty w półpostaci, zwrócony w prawo. Trzyma w ręce puchar — odbiera poczęstunek, w tle jest widoczny Urząd Miasta. Fotografia została wykonana w latach 50. XX wieku. Należy do serii pięciu zdjęć tego samego autora...
Więcej Lajkonik sfotografowany jest nieco z dołu, ujęty w półpostaci, zwrócony w prawo. Trzyma w ręce puchar — odbiera poczęstunek, w tle jest widoczny Urząd Miasta. Fotografia została wykonana w latach 50. XX wieku. Należy do serii pięciu zdjęć tego samego autora: Wiesława Tomaszkiewicza, ze zbiorów MuFo („Lajkonik, przygotowania do występów. Makijaż”), przedstawiających lajkonika przed pochodem. Ważnym punktem programu w czasie występów lajkonika był poczęstunek w pucharze, zarówno dla lajkonika, jak i prezydenta miasta, a także uderzanie widzów buławą, co podobno miało przynosić szczęście uderzanym (w zbiorach MuFo znajdują się fotografie z innych występów lajkonika, m.in. z udziałem przewodniczącego Rady Miasta, Tadeusza Mrugacza, w fotografii Edwarda Węglowskiego, MHF 22112/II, MHF 22113/II, a także zdjęcia przedstawiające lajkonika w wykonaniu Adama Karasia lub Braci Karaś).
Pochód Lajkonika, Harce Lajkonika to ludowa zabawa, która odbywa się w Krakowie co roku w pierwszy czwartek po święcie Bożego Ciała („w oktawę Bożego Ciała”). Głównym bohaterem zabawy jest lajkonik (konik zwierzyniecki, tatarzyn), brodaty jeździec w pseudoorientalnym stroju, poruszający się na sztucznym koniu przytwierdzonym do pasa; przemierza tradycyjny szlak ze Zwierzyńca na Rynek Główny w towarzystwie kapeli Mlaskotów oraz orszaku włóczków (flisaków), odzianych w stroje krakowskie i „tatarskie”. Pierwsza wzmianka o pochodzie lajkonika pochodzi z 1738 roku.
Stroje projektował od 1903 roku Stanisław Wyspiański, w latach 50. XX wieku Witold Chomicz. Od 1997 roku orszak występuje w strojach zaprojektowanych przez Krystynę Zachwatowicz. Lajkonik ma turban, turecki kaftan, czerwony kontusz, pas, u boku jatagan (krótka turecka szabla o zakrzywionej klindze), w ręku trzyma drewnianą buławę. Konik jest przykryty czaprakiem z dzwoneczkami i półksiężycem, szyję konika okrywa napierśnik z trzema złotymi krążkami, nad głową sterczy pióropusz z białych strusich piór. Jeździec nosi czerwone skórzane buty, tutaj niewidoczne. Legenda głosi, że za Leszka Czarnego Tatarzy podeszli pod Kraków, a włóczkowie bronili miasta. Konik przypomina historyczne wydarzenie, jakim były napady tatarskie. Inna koncepcja upatruje źródła w obrzędach pogańskich (Oskar Kolberg). U Ambrożego Grabowskiego lajkonik w czasach Księstwa Warszawskiego „na podstawie jakiego mglistego podania wznowiony został”. Nazwa może pochodzić z języka niemieckiego. Michał Rożek podaje nazwę słowiańską „lala”, oznaczającą śmierć. Pochód lajkonika, ludyczna tradycja, byłby więc oswajaniem śmierci?
Opracowanie: Małgorzata Kanikuła (Muzeum Fotografii w Krakowie), © wszystkie prawa zastrzeżone
Zobacz, jak wygląda współczesny pochód Lajkonika w materiale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.
Ostatnie komentarze: