Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Autor Lesław Rzewuski
- Czas powstania l. 90. XIX w.
- Miejsce powstania Zakład fotograficzny Walerego Rzewuskiego
- Wymiary wysokość: fot.: 8,4 x 15 cm, tekt.: 8,7 x 17,9 cm
- Numer inwentarzowy MHF 20101/II
- Muzeum Muzeum Fotografii w Krakowie
- Tematy miasto, życie codzienne, sfotografowane, zabawa, natura
- Technika fotografia stereoskopowa, tonowanie, fotografia - pozytyw
- Materiał tektura, papier
- Prawa do obiektu Muzeum Fotografii w Krakowie
- Prawa do wizerunków cyfrowych © wszystkie prawa zastrzeżone, MuFo
- Digitalizacja Muzeum Fotografii w Krakowie
- Tagi fotografia , Kraków , Park Jordana , popiersie , 2D , © wszystkie prawa zastrzeżone , sport , dzieciństwo
Fotografia przedstawia alejkę Parku im. dr. Henryka Jordana z odległymi dwoma popiersiami słynnych postaci. Te białe, rzeźbione w marmurze popiersia stanowią wart podkreślenia detal, a także punctum, wspominane przez Rolanda Barthesa, intrygujące fragmenty obrazu. Krzewy tworzą równo przycięty...
Więcej Fotografia przedstawia alejkę Parku im. dr. Henryka Jordana z odległymi dwoma popiersiami słynnych postaci. Te białe, rzeźbione w marmurze popiersia stanowią wart podkreślenia detal, a także punctum, wspominane przez Rolanda Barthesa, intrygujące fragmenty obrazu. Krzewy tworzą równo przycięty żywopłot. Jest to fotografia stereoskopowa. Oba ujęcia znajdują się na jednej odbitce. Wśród licznych fotografii stereoskopowych w zbiorach MuFo ta fotografia jest szczególnie cenna ze względu na autorstwo (bracia Rzewuscy) i widok parku wkrótce po jego powstaniu. Zdjęcie jest naklejone na tekturkę, marginesy nierównej szerokości, na awersie tekturka pomarańczowa, po prawej napis: „Walery Rzewuski w Krakowie”, po lewej: „Fotografował z natury”. Zdjęcie wykonał w plenerze Lesław Rzewuski (dla swego brata, Walerego Rzewuskiego, fotografował w terenie), wywołano je w zakładzie fotograficznym Walerego Rzewuskiego w Krakowie, w latach 90. XIX wieku, w technice suchej kliszy z emulsją żelatynową. Na odwrocie tekturka beżowa, odręczny napis u góry: „Park miejski Dra Jordana”.
W 1889 roku z inicjatywy dra Henryka Jordana utworzono park na terenie błoń czarnowiejskich na miejscu byłej wystawy rolniczo-przemysłowej zorganizowanej w 1887 roku. W parku powstały liczne pawilony, hala do ćwiczeń, używana w lecie, mleczarnia oferująca poczęstunek dla ćwiczących, altanowa rotunda — miejsce dla orkiestry. Ustawiono popiersia sławnych postaci wyrzeźbione w marmurze tyrolskim.
Henryk Jordan urodził się w Przemyślu w 1842 roku. Pochodził ze zubożałej rodziny szlacheckiej. Studia medyczne rozpoczął w Wiedniu, dokończył je w Krakowie na wydziale lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego. Miał żywiołowy charakter i niespożytą energię, własnym kosztem nagradzał ćwiczących (książeczkami oszczędnościowymi z niewielkim wkładem).
Opracowanie: Małgorzata Kanikuła (Muzeum Fotografii w Krakowie), © wszystkie prawa zastrzeżone
Ostatnie komentarze: