Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 2204
(Głosy: 3)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Fotografia przedstawia liczną grupę górali stojących pod nowym kościołem parafialnym przy Krupówkach (pod wezwaniem św. Rodziny). Jest rok 1901. Fotografia daje wyobrażenie stroju i obyczajów górali, przedstawia też fragmentaryczny widok nowego w tamtych czasach kościoła. Stanowi przykład dobrej fotografii amatorskiej w technice czarno-białej, tonowanej, a pochodzi z albumu krakowskiej rodziny Pusłowskich. Autorem zdjęcia mógł być Ksawery Pusłowski. Muzeum Historii Fotografii posiada trzy takie albumy zawierajace przedstawienia Tatr, Zakopanego, Pienin, wsi Frydman, wybrzeża Morza Śródziemnego, Bretanii, Krakowa i inne widoki. Kilka fotografii przedstawia też chłopów podkrakowskich na targu na placu Szczepańskim w Krakowie.

Więcej

Fotografia przedstawia liczną grupę górali stojących pod nowym kościołem parafialnym przy Krupówkach (pod wezwaniem św. Rodziny). Jest rok 1901. Zdjęcie daje wyobrażenie o stroju i obyczajach górali, przedstawia też fragmentaryczny widok nowego w tamtych czasach kościoła. Stanowi przykład dobrej fotografii amatorskiej w technice czarno-białej, tonowanej, a pochodzi z albumu krakowskiej rodziny Pusłowskich. Autorem zdjęcia mógł być Ksawery Pusłowski. Muzeum Historii Fotografii posiada trzy takie albumy zawierajace przedstawienia Tatr, Zakopanego, Pienin, wsi Frydman, wybrzeża Morza Śródziemnego, Bretanii, Krakowa i inne widoki. Kilka fotografii przedstawia też chłopów podkrakowskich na targu na placu Szczepańskim w Krakowie.
Mężczyźni są w odświętnych strojach, stoją pod kościołem murowanym, z kamienia, po lewej znajduje się figura św. Józefa, w głębi stok Gubałówki. Na pierwszym planie po prawej góral zwrócony w lewo, ubrany w portki, cuchę, pośrodku trójka chłopców w portkach, białych koszulach  i serdakach, wszyscy w kapeluszach góralskich. Chłopcy góralscy stanowią barthesowskie punctum na tej fotografii, detal przyciągający uwagę widza. Interesujących detali jest więcej — kolejny góral po prawej stronie, kamienie w konstrukcji kościoła, rzeźba św. Józefa na cokole.
Ksiądz Józef Stolarczyk położył kamienne fundamenty pod nowy kościół w 1877 roku. Wznoszono go powoli rękami górali, z górskiego kamienia w latach 1879—1896, dzięki ofiarności parafian i właściciela dóbr zakopiańskich — hrabiego Władysława Zamoyskiego. Budową kierował architekt Józef Dziekoński. Po śmierci księdza Józefa Stolarczyka (6 lipca 1893 roku) drugim proboszczem Zakopanego został ksiądz Kazimierz Kaszelewski. Nowy proboszcz dokończył budowę kościoła i ołtarzy, zbudował nową plebanię, założył nowy cmentarz parafialny i doprowadził do postawienia krzyża na Giewoncie (19 sierpnia 1901 roku). Nowy kościół parafialny pod wezwaniem św. Rodziny został konsekrowany 16 września 1899 roku przez księdza biskupa krakowskiego Jana Puzynę.
Może jest to moment wyniesienia krzyża na Giewont? Wskazywałaby na to duża grupa mężczyzn i ujęcie wykonane latem: w tle rozpościera się porośnięta trawą hala, na pierwszym planie jest widoczna gęsta trawa. Krzyż na Giewoncie zainstalowano w sierpniu 1901 roku i poświęcony był w tym kościele.
W Zakopanem w okolicach Krupówek (poczta, Dom Turysty, Muzeum Tatrzańskie), a także w Tatrach (schroniska), obok tradycyjnej drewnianej zabudowy, która dziś jest szczególnie ceniona, powstawały w tym czasie kamienne budowle. Zwraca uwagę całkowity brak kobiet, góralek, jest jedynie grupa mężczyzn, którzy tradycyjnie gromadzą się pod kościołem. Może to tylko niedzielny zwyczaj?

Opracowanie: Małgorzata Kanikuła (Muzeum Fotografii w Krakowie), © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

„Zakopane. Górale pod kościołem”

Zdjęcia


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: