Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 1686
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Fotomontaż przedstawia białą płaszczyznę Rynku Głównego, pomnik Adama Mickiewicza, gmach Sukiennic, zarys Wawelu i poszczególnych kościołów. Wszystkie te obiekty są utworzone z czarnych szpalt gazet z białymi nadrukami liter. Zwraca uwagę kartka z kalendarza z datą: „8 Marca Międzynarodowy Dzień...

Więcej

Fotomontaż przedstawia białą płaszczyznę Rynku Głównego, pomnik Adama Mickiewicza, gmach Sukiennic, zarys Wawelu i poszczególnych kościołów. Wszystkie te obiekty są utworzone z czarnych szpalt gazet z białymi nadrukami liter. Zwraca uwagę kartka z kalendarza z datą: „8 Marca Międzynarodowy Dzień Kobiet”.
Fotografia artystyczna Jana Motyki przedstawia Rynek Główny w Krakowie ujęty z góry (widok z kamienicy w okolicach ul. św. Jana). Obraz jest czarno-biały, fotografia żelatynowo-srebrowa, artysta zastosował technikę fotomontażu i pseudosolaryzację. Powierzchnia Rynku jest białą płaszczyzną z sylwetami przechodniów, widać stragany kwiatów, legendarną, już nieistniejącą, sadzawkę (na jej miejscu zbudowano fontannę piramidę), pomnik Adama Mickiewicza, gmach Sukiennic, kościół św. Wojciecha, na tle nieba zarys Wawelu i kościołów krakowskich, z nałożonymi czarnymi szpaltami gazet z białym drukiem (tekst informacji kulturalnych, widoczna między innymi kartka z kalendarza — dzień 8 marca, Międzynarodowy Dzień Kobiet, inne napisy to „Teatr, Radio, Telewizja”).
Fotografię wykonano w latach 70. XX wieku. Dzień Kobiet był świętem celebrowanym w tamtej epoce; jest obchodzony do dziś. Może był to artystyczny prezent na Dzień Kobiet zamiast kwiatka?
Z sadzawką na Rynku Głównym w Krakowie związana jest legenda sięgająca II wojny światowej, która głosi: gdy wieże mariackie przejrzą się w wodzie, okupant niemiecki straci władzę w Krakowie. I tak się też stało.

Opracowanie: Małgorzata Kanikuła (Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie), © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Jan Motyka

Jan Motyka (1924–2005) — krakowski artysta fotograf. W Muzeum Historii Fotografii w Krakowie przechowuje się jego obszerną spuściznę, udokumentowaną katalogami około 200 wystaw w Polsce, dyplomami z konkursów międzynarodowych (Polska, Rumunia, Francja, Wielka Brytania, Hiszpania, USA, Singapur...

Więcej

Jan Motyka (1924–2005) — krakowski artysta fotograf. W Muzeum Historii Fotografii w Krakowie przechowuje się jego obszerną spuściznę, udokumentowaną katalogami około 200 wystaw w Polsce, dyplomami z konkursów międzynarodowych (Polska, Rumunia, Francja, Wielka Brytania, Hiszpania, USA, Singapur, Hongkong). W 1980 roku Jan Motyka pokazał fotogramy na IV Ogólnopolskiej Wystawie Fotografii Artystycznej, w 1972 roku w Hiszpanii na wystawie fotografii sportowej, w latach 80. otrzymał nagrodę w Edynburgu, w latach 90. w Hongkongu. Pierwsza jego wystawa miała miejsce w 1964 roku na I Salonie Fotografii Artystycznej w Gdańsku; jedna z pierwszych wystawionych fotografii nosiła tytuł Uśmiech. Najpierw były więc portrety, później — cały wachlarz zagadnień: sport, zawody sportowe niepełnosprawnych (1971), architektura, martwe natury (Z kredensowej szuflady, lata 70.), za cykl Mój Kraków otrzymał I Nagrodę. Jan Motyka stosował fotomontaż, izohelię, pseudosolaryzację.

Opracowanie: Małgorzata Kanikuła (Muzeum Historii Fotografii), © wszystkie prawa zastrzeżone

Zobacz zdjęcia Jana Motyki:
Architektura Krakowa. Ratusz na placu Wolnica
Architektura Krakowa. Fotomontaż: biała płaszczyzna Rynku Głównego
Architektura Krakowa. Fotografia przedstawiająca gmach Sukiennic w Krakowie
Wawel: fragment dziedzińca, katedra

Mniej

Fotografia „Architektura Krakowa. Fotomontaż: biała płaszczyzna Rynku Głównego” Jana Motyki

Zdjęcia


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: