Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 2524
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Fotografia przedstawia pierwsze — po odzyskaniu przez Polskę niepodległości — obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja na Rynku Głównym w Krakowie. Na pierwszym planie stoi piechota; obok – ustawiona w dwuszeregu, tyłem do osoby fotografującej – artyleria. Sukiennice udekorowano flagami i polskim godłem. Pod nimi stoją liczne grupy cywilów. Odbywa się msza polowa, zorganizowana przez artylerię i kawalerię. Pod arkadami środkowej części Sukiennic, od strony ul. Szewskiej, urządzono ołtarz, który udekorowano kwiatami i emblematami o barwach narodowych. Od strony ratusza stoją oddziały załogi krakowskiej reprezentowane przez 13. Pułk Piechoty z orkiestrą, 20. Pułk Piechoty Ziemi Krakowskiej i 8. Pułk Ułanów.
 

Więcej

Jest to fotografia amatorska, na której uchwycono ważne wydarzenie historyczne. Wykonał ją nieznany autor 3 maja 1919 roku w Krakowie.
Na płycie Rynku, na pierwszym planie stoi piechota; obok – ustawiona w dwuszeregu, tyłem do osoby fotografującej – artyleria. Sukiennice udekorowano flagami i polskim godłem. Pod nimi stoją liczne grupy cywilów. Odbywa się msza polowa, zorganizowana przez artylerię i kawalerię. Pod arkadami środkowej części Sukiennic, od strony ul. Szewskiej, urządzono ołtarz, który udekorowano kwiatami i emblematami o barwach narodowych. Od strony ratusza stoją oddziały załogi krakowskiej reprezentowane przez 13. Pułk Piechoty z orkiestrą, 20. Pułk Piechoty Ziemi Krakowskiej i 8. Pułk Ułanów.
Na odwrocie zdjęcia znajduje się napis sporządzony ołówkiem: „3 Maja 1919”.
Fotografia jest zapisem jednej z pierwszych uroczystości w wolnej Polsce. Właśnie w 1919 roku święto 3 maja, upamiętniające uchwalenie Konstytucji 3 maja przez Sejm Wielki zwołany w październiku 1788 roku, zostało ponownie ustanowione. Fotografia przedstawia pierwsze obchody rocznicy w II Rzeczypospolitej. Uchwalenie tej zasadniczej ustawy zostało uznane za święto już 5 maja 1791 roku. Była to pierwsza konstytucja w nowożytnej Europie, druga, po amerykańskiej, na świecie; wyprzedziła konstytucję francuską. Ponownie zaczęto obchodzić Święto Narodowe Trzeciego Maja w 1990 roku.
Rynek Główny pokryty jest kostką brukową. To największy plac Krakowa, jeden z największych placów w Europie. Na zdjęciu widać Sukiennice. To handlowy budynek, w którym znajdowały się kramy i składy, najczęściej z suknem. Zazwyczaj umieszczane były na środku rynku w europejskich miastach, które leżały na szlakach handlowych. Wznoszono je od średniowiecza do XVII wieku. Sukiennice po raz pierwszy zostały utworzone w XIII wieku przez księcia Bolesława Wstydliwego w ramach nadania Krakowowi prawa lokacji. W latach 1380—1400 bryłę Sukiennic ujednolicił Marcin Windentolde. W 1555 roku miał miejsce pożar. Za czasów Zygmunta Augusta odbudowę Sukiennic powierzono Janowi Marii il Mosca, zwanemu Padovano. Padovano zbudował attykę, ozdobił ją kwiatonami i maszkaronami. Na pierwszym piętrze sprzedawali swe towary kupcy i rękodzielnicy niemający własnych kramów. W 1601 roku Joachim Ciepielowski wykonał poprzeczne przejście. W latach późniejszych nastąpił upadek polityczny i gospodarczy Krakowa.  Dzięki Janowi Matejce i Józefowi Dietlowi Sukiennice doczekały się remontu. Prace remontowe wykonał Tomasz Pryliński, który w 1875 roku rozpoczął przebudowę.
Fotografia jest wyeksponowana na wystawie stałej w Muzeum Fotografii w Krakowie, otoczona kolejnymi fotografiami pamiątkowymi,  wykonanymi przez nieznanego fotografa, przedstawiającymi tłumnie zebranych na Rynku Głównym mieszkańców Krakowa. 

Opracowanie: Małgorzata Kanikuła (Muzeum Fotografii w Krakowie), © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

„Rynek Główny w Krakowie. Uroczystości 3 Maja 1919 roku”

Zdjęcia

Audio

Fotografia „Rynek Główny w Krakowie. Uroczystości 3 Maja 1919 roku” Opowiada: Zdzisław Mach
posłuchaj
Fotografia „Rynek Główny w Krakowie. Uroczystości 3 Maja 1919 roku” [audiodeskrypcja] Opowiada: Fundacja na Rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji KATARYNKA
posłuchaj

Powiązania

Gra


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: