Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Wytwórca firma ICA z Drezna
- Czas powstania 1909–1926
- Miejsce powstania Drezno, Niemcy
- Wymiary wysokość: 18,5 cm, długość: 33 cm, szerokość: 13 cm
- Numer inwentarzowy MHF 333/I
- Muzeum Muzeum Fotografii w Krakowie
- Tematy technika, sfotografowane, zaskakujące
- Materiał drewno, szkło, metal
- Prawa do obiektu Muzeum Fotografii w Krakowie
- Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualne Muzea Małopolski
- Tagi fotografia , wynalazek , kino , 3D , technika , domena publiczna
„Latarnia magiczna” — rzutnik do przeźroczy wykonanych na płytach szklanych diapozytywowych o formacie 8 x 8 cm, wyprodukowany przez firmę ICA z Drezna w latach 1909—1926.
Powstały w 1909 roku z połączenia kilku drezdeńskich wytwórni sprzętu fotograficznego duży koncern o nazwie ICA (Internationale...
„Latarnia magiczna” — to rzutnik do przeźroczy wykonanych na płytach szklanych diapozytywowych o formacie 8 x 8 cm, wyprodukowany przez firmę ICA z Drezna w latach 1909—1926.
Powstały w 1909 roku z połączenia kilku drezdeńskich wytwórni sprzętu fotograficznego duży koncern o nazwie ICA (Internationale Camera Actiengesellschaft) miał w swojej ofercie nie tylko aparaty fotograficzne, ale również cały osprzęt wykorzystywany w fotografii, a także w kinematografii. Wśród wytwarzanych urządzeń nie mogło zabraknąć rzutników do przeźroczy, które były wykorzystywane w domach dla rozrywki, a we wszelkiego rodzaju szkołach jako ważna pomoc dydaktyczna.
Korpus urządzenia w kształcie walca przedzielony prostopadłościenną prowadnicą przeźroczy, wykonany z blachy pokrytej czarnym błyszczącym lakierem. Z przodu zamocowany, wykonany z metalu, chromowany pierścień. Na górnej powierzchni namalowane logo wytwórcy w kolorze złotym z napisem: Ica (na tle gwiazdy pentagonalnej). Latarnia w kształcie walca zamkniętego od góry za pomocą pierścienia w kształcie kielicha, zamocowana prostopadle do korpusu. Całość zamocowana na drewnianej lakierowanej podstawie z niewielką tabliczką przybitą przez sprzedawcę, z napisami: F.A. SASSE’S/ (…)/ DRESDEN A. Pragerstr. 27. Źródłem światła była standardowa żarówka elektryczna.
Opracowanie: Marek Maszczak (Muzeum Fotografii w Krakowie), © wszystkie prawa zastrzeżone
Zobacz też: „Latarnię magiczną”, rzutnik do przeźroczy z Austro-Węgier
Ostatnie komentarze: