Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 1619
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Pathé Baby (COQ D’OR) — amatorski projektor kinematograficzny na taśmę filmową o szerokości 9,5 mm, wyprodukowany w latach 1937—1940 przez wytwórnię Pathé Frères z Paryża.
Założona w 1896 roku firma Société Pathé Frères...

Więcej

Pathé Baby (COQ D’OR) — amatorski projektor kinematograficzny na taśmę filmową o szerokości 9,5 mm, wyprodukowany w latach 1937—1940 przez wytwórnię Pathé Frères z Paryża.
Założona w 1896 roku firma Société Pathé Frères stała się na początku XX wieku jednym z największych producentów sprzętu kinematograficznego na świecie. Wprowadzała przy tym wiele nowatorskich rozwiązań technicznych. W 1922 roku pojawiły się przeznaczone dla amatorów projektory Pathé Baby, wykorzystujące zupełnie nowy rodzaj taśmy filmowej o szerokości 9,5 mm. Taśma ta, w odróżnieniu od stosowanych dotychczas, miała otwory perforacji umieszczone pośrodku, zamiast na brzegach.
Metalowy korpus projektora w kształcie prostopadłościanu, lekko zaokrąglony u góry, ma narożniki chromowane i zwracającą uwagę tabliczkę pokrytą kobaltową emalią z wizerunkiem złotego koguta i napisami: „Pathé Baby / 9m/m 5”.
Latarnia w kształcie prostopadłościanu z dużą liczbą podłużnych otworów wentylacyjnych jest odchylana na zawiasach, aby umożliwić łatwiejsze zakładanie taśmy filmowej. W podstawie mieściła się podłączana do sieci elektrycznej opornica, która zasilała prądem żarówkę umieszczoną w latarni.
Przesuw taśmy odbywał się ręcznie, za pomocą korbki umieszczonej z boku urządzenia, chociaż można było dokupić napędzający projektor silnik elektryczny.

Opracowanie: Marek Maszczak (Muzeum Fotografii w Krakowie), © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Pathé Baby — projektor kinematograficzny firmy Pathé Frères

Zdjęcia

Powiązania

Gra

Zobacz też


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: