Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 2134
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Spośród bardzo wielu produkowanych na początku XX wieku aparatów fotograficznych niewątpliwie wyróżniały się aparaty zwierciadlane. Najczęściej miały one formę dużych skrzynek, w których wnętrzu swobodnie poruszało się lustro. Firma H. Ernemannn zaproponowała jednak zupełnie inne niezwykle skomplikowane rozwiązanie techniczne, wprowadzając aparat fotograficzny lustrzany o konstrukcji składanej.

Więcej

Ernoflex (Model II) to aparat fotograficzny, lustrzanka jednoobiektywowa o konstrukcji składanej, na błony cięte i płyty szklane o formacie 9 x 12 cm, wyprodukowany w latach 1910—1920 przez firmę Heinrich Ernemann A.G. z Drezna (Niemcy).
Korpus aparatu podwójnie składany, wykonany w całości z metalu, oklejonego czarną skórą o ozdobnej fakturze. Komora lustra po rozłożeniu blokowana rozpórkami nożycowymi pokrytymi chromem. Na przedniej klapie wytłoczone logo wytwórcy z napisami. Obiektyw Ernotar 4,5/180 w oprawie metalowej pokrytej czarnym lakierem.
Spośród bardzo wielu produkowanych na początku XX wieku aparatów fotograficznych niewątpliwie wyróżniały się aparaty zwierciadlane. Najczęściej miały one formę dużych skrzynek, w których wnętrzu swobodnie poruszało się lustro. Firma H. Ernemannn zaproponowała jednak zupełnie inne niezwykle skomplikowane rozwiązanie techniczne, wprowadzając aparat fotograficzny lustrzany o konstrukcji składanej. Aparat składał się z wielu ruchomych elementów zamocowanych na zawiasach i blokowanych za pomocą rozpórek. Po rozłożeniu obraz rzutowany przez lustro na poziomo zamocowaną matówkę był doskonale widoczny dzięki osłaniającej ją dużej osłonie przeciwsłonecznej. Oczywiście przed wykonaniem zdjęcia trzeba było podnieść lustro, aby negatyw umieszczony w kasecie z tyłu aparatu mógł być naświetlony.

Opracowanie: Marek Maszczak (Muzeum Fotografii w Krakowie), © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Lustrzanki — na czym polega ich działanie?

Pomysł na umieszczenie w aparacie fotograficznym ruchomego lustra pozwalającego na rzutowanie obrazu z obiektywu na zamocowaną poziomo matówkę narodził się już na przełomie lat 50. i 60. XIX wieku. Pod koniec XIX wieku wiele firm podjęło produkcję aparatów, w których zastosowano lustro pozwalające na... 

Więcej

Pomysł na umieszczenie w aparacie fotograficznym ruchomego lustra pozwalającego na rzutowanie obrazu z obiektywu na zamocowaną poziomo matówkę narodził się już na przełomie lat 50. i 60. XIX wieku. Pod koniec XIX wieku wiele firm podjęło produkcję aparatów, w których zastosowano lustro pozwalające na śledzenie obrazu na matówce, a po jego podniesieniu — na szybkie zarejestrowanie zdjęcia na światłoczułym materiale umieszczonym w kasecie z tyłu aparatu.
Wiele lat później, bo w 1936 roku, zastosowano podobne rozwiązanie w aparacie małoobrazkowym Exakta. Od tego czasu lustrzanki jednoobiektywowe (SLR) stały się jednymi z najbardziej popularnych konstrukcji aparatów fotograficznych.

Opracowanie: Marek Maszczak (Muzeum Fotografii w Krakowie), © wszystkie prawa zastrzeżone

Zobacz lustrzanki ze zbiorów Muzeum Historii Fotografii w Krakowie:
Primar Reflex – aparat fotograficzny lustrzany firmy Curt Bentzin
Ernoflex – aparat fotograficzny lustrzany firmy Heinrich Ernemann A.G.

Mniej

Ernoflex — aparat fotograficzny lustrzany firmy Heinrich Ernemann A.G.

Zdjęcia

Powiązania

Gra


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: