Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 2655
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Aparat fotograficzny atelierowy wyprodukowany w latach 1890—1900 w firmie R.A. Goldmann w Wiedniu. Bardzo starannie wykonany aparat, pozwalający zarejestrować zdjęcia na „suchych” płytach szklanych o maksymalnym formacie 18 x 24 cm...

Więcej

Aparat fotograficzny atelierowy wyprodukowany w latach 1890—1900 w firmie R.A. Goldmann w Wiedniu. Bardzo starannie wykonany aparat, pozwalający zarejestrować zdjęcia na „suchych” płytach szklanych o maksymalnym formacie 18 x 24 cm. Wyposażony w obiektyw portretowy wyprodukowany w 1897 roku w firmie Voigtländer & Sohn z Brunszwiku (Niemcy).
Korpus prezentowanego aparatu wykonany jest z politurowanego drewna mahoniowego z mosiężnymi okuciami. Czołówka aparatu połączona z nieruchomą częścią tylną, prostopadłościennym miechem oklejonym czarnym płótnem introligatorskim o narożnikach wzmocnionych brązową skórą przesuwa się po podstawie za pomocą mechanizmu zębatego z mosiężnymi pokrętłami z boku aparatu. W górnej części czołówki mosiężna tabliczka określająca wytwórcę z wygrawerowanymi napisami: „FABRIK PHOTOGR. APPARATE/ R.A.GOLDMANN / GEGR.- WIEN IV VICTORG. 14- 1858”.
Obiektyw w imponującej oprawie z polerowanego mosiądzu ma wygrawerowane napisy na bocznej powierzchni: „Portrait Objektiv I/ No 5./ No [seryjny] 50880/ Voigtländer & Sohn/ Braunschweig”.
Statyw trójnożny, wykonany z drewna pokrytego politurą, ma możliwość podnoszenia aparatu za pomocą przekładni zębatej poruszanej za pomocą korbki. Dodatkowo aparat można pochylać za pomocą przekładni śrubowej.
Na terenie Galicji w II połowie XIX wieku większość sprowadzanych towarów „luksusowych”, w tym aparatów fotograficznych, pochodziła ze stolicy Cesarstwa Austro-Węgierskiego — Wiednia. Trzeba zaznaczyć, że działająca w tym mieście firma Goldmann produkowała aparaty fotograficzne już od roku 1858, czyli w niecałe 20 lat po wynalezieniu fotografii przez L.J. Daguerre’a.

Opracowanie: Marek Maszczak (Muzeum Fotografii w Krakowie), © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Aparaty atelierowe

Aparaty fotograficzne atelierowe, zwane również altanowymi, były przeznaczone do wykonywania zdjęć portretowych we wnętrzach. Stąd solidna i stosunkowo ciężka konstrukcja aparatu i statywu pozwalająca na długą ekspozycję zdjęć. Aparaty wyposażone w tekturowy oklejany skórą i płótnem...

Więcej

Aparaty fotograficzne atelierowe, zwane również altanowymi, były przeznaczone do wykonywania zdjęć portretowych we wnętrzach. Stąd solidna i stosunkowo ciężka konstrukcja aparatu i statywu pozwalająca na długą ekspozycję zdjęć.
Aparaty wyposażone w tekturowy oklejany skórą i płótnem introligatorskim miech pojawiły się w latach 50. XIX wieku, zastępując znacznie cięższe konstrukcje skrzynkowe typu sliding camera. Użycie delikatnego, tekturowego miecha nie tylko obniżało wagę, ale też pozwalało na precyzyjne nastawienie ostrości poprzez przesuwanie przedniego lub tylnego segmentu aparatu za pomocą mechanizmu zębatego. Aparaty atelierowe wyposażone w miechy o niewiele zmienionej formie były wytwarzane przez niektórych producentów aż do lat 80. XX wieku, stanowiąc swoisty ewenement w historii techniki fotograficznej.

Opracowanie: Marek Maszczak (Muzeum Fotografii w Krakowie), © wszystkie prawa zastrzeżone

Zobacz:
Aparat fotograficzny atelierowy wyprodukowany w Niemczech

Aparat fotograficzny atelierowy firmy R.A. Goldmann

Mniej

Aparat fotograficzny atelierowy firmy R.A. Goldmann

Zdjęcia

Powiązania

Gra


Ostatnie komentarze:

Przemyslaw Pawłowski
05.11.13 15:29
Bardzo fajnie zdigitalizowany eksponat;)

Dodaj komentarz: