Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 1586
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Prezentowany obiekt to ząb trzonowy mamuta włochatego (Mammuthus primigenius) – wymarłego ssaka roślinożernego z rodziny słoniowatych. Okaz pochodzi ze szczęki dolnej. Składa się z 15 płytek zębowych.

Więcej

Prezentowany obiekt to ząb trzonowy mamuta włochatego (Mammuthus primigenius) – wymarłego ssaka roślinożernego z rodziny słoniowatych. Okaz znaleziono w żwirowni Kraków-Przewóz, w osadach polodowcowych powstałych podczas najmłodszego zlodowacenia na ziemiach polskich – zlodowacenia północnopolskiego, które trwało ok. 115 do 12 tys. lat temu.
Ząb pochodzi ze szczęki dolnej. Zbudowany jest z apatytu – minerału z grupy fosforanów. Składa się z 15 płytek zębowych. Od strony frontalnej zachował się duży pojedynczy korzeń; od wewnętrznej widoczne jest zagłębienie powstałe pod wpływem nacisku sąsiedniego zęba. 

Opracowanie: Barbara Kietlińska-Michalik (Muzeum Geologiczne Instytutu Nauk Geologicznych PAN), Redakcja WMM, © wszystkie prawa zastrzeżone

Bibliografia:
Franciszek Bieda, Paleozoologia, t. I, Warszawa 1966;
Urszula Radwańska, Podstawy paleontologii, Warszawa 2007.

Mniej

Ząb trzonowy mamuta „Mammuthus primigenius”

Zdjęcia

Powiązania

Gra

Zobacz też


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: