Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 1605
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Dolomit komórkowy to charakterystyczna żółta skała z pustymi przestrzeniami i komórkami, które powstają przez wypłukanie łatwiej rozpuszczalnych składników.

Więcej

Dolomit to osadowa skała węglanowa pochodzenia chemicznego, zbudowana przede wszystkim z minerału o tej samej nazwie.
Ze względu na różny sposób tworzenia wyróżniamy dolomity pierwotne, które powstają w wyniku bezpośredniego wytrącania dolomitu z bogatych w magnez wód morskich czy jeziornych, oraz dolomity wtórne, które wytwarzane są w procesie częściowego wyparcia węglanu wapnia i zastąpieniu go przez węglan magnezu.
Dolomity stanowią 20% objętości skał osadowych skorupy ziemskiej.
Dolomit komórkowy to charakterystyczna żółta skała z pustymi przestrzeniami i komórkami, które powstają przez wypłukanie łatwiej rozpuszczalnych składników.

Opracowanie: Barbara Kietlińska-Michalik (Muzeum Geologiczne Instytutu Nauk Geologicznych PAN), Redakcja WMM, © wszystkie prawa zastrzeżone

Bibliografia:
Jerzy Żaba, Ilustrowana encyklopedia skał i minerałów, Katowice 2010.

Mniej

Dolomit komórkowy

Zdjęcia

Powiązania

Gra


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: