Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Czas powstania era mezozoiczna – trias
- Miejsce znalezienia Grodziec, k. Będzina
- Wymiary wysokość: 29 cm, długość: 33 cm, szerokość: 3 cm
- Numer inwentarzowy ZNG PAN D-V-26
- Muzeum Muzeum Geologiczne Instytutu Nauk Geologicznych PAN
- Tematy natura, wydobyte z ziemi
- Materiał skała, minerał
- Prawa do obiektu Muzeum Geologiczne Instytutu Nauk Geologicznych PAN
- Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualne Muzea Małopolski Plus
- Tagi minerał , natura , 3D plus , WMM Plus , domena publiczna
Dolomit komórkowy to charakterystyczna żółta skała z pustymi przestrzeniami i komórkami, które powstają przez wypłukanie łatwiej rozpuszczalnych składników.
Więcej Dolomit to osadowa skała węglanowa pochodzenia chemicznego, zbudowana przede wszystkim z minerału o tej samej nazwie.
Ze względu na różny sposób tworzenia wyróżniamy dolomity pierwotne, które powstają w wyniku bezpośredniego wytrącania dolomitu z bogatych w magnez wód morskich czy jeziornych, oraz dolomity wtórne, które wytwarzane są w procesie częściowego wyparcia węglanu wapnia i zastąpieniu go przez węglan magnezu.
Dolomity stanowią 20% objętości skał osadowych skorupy ziemskiej.
Dolomit komórkowy to charakterystyczna żółta skała z pustymi przestrzeniami i komórkami, które powstają przez wypłukanie łatwiej rozpuszczalnych składników.
Opracowanie: Barbara Kietlińska-Michalik (Muzeum Geologiczne Instytutu Nauk Geologicznych PAN), Redakcja WMM, © wszystkie prawa zastrzeżone
Bibliografia:
Jerzy Żaba, Ilustrowana encyklopedia skał i minerałów, Katowice 2010.
Ostatnie komentarze: