Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Wymiary wysokość: 9 cm, długość: 6,5 cm, szerokość: 2,5 cm
- Numer inwentarzowy ZNG PAN B-V-17/128.1
- Muzeum Muzeum Geologiczne Instytutu Nauk Geologicznych PAN
- Tematy natura, wydobyte z ziemi
- Materiał skała
- Kolekcjoner ze starych zbiorów Polskiej Akademii Umiejętności
- Prawa do obiektu Muzeum Geologiczne Instytutu Nauk Geologicznych PAN
- Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualne Muzea Małopolski Plus
- Tagi minerał , natura , 3D plus , WMM Plus , domena publiczna
Limonit (żelaziak brunatny) jest drobnoziarnistą lub skrytokrystaliczną mieszaniną mineralną tlenków i wodorotlenków żelaza, kiedyś uważaną za odrębny minerał, a obecnie za rodzaj skały. Jego nazwa pochodzi od greckiego słowa λειμωυ oznaczającego „łąkę”, co nawiązuje do jego powszechnego występowania w postaci rud darniowych na terenach podmokłych.
Więcej Limonit (żelaziak brunatny) jest drobnoziarnistą lub skrytokrystaliczną mieszaniną mineralną tlenków i wodorotlenków żelaza, kiedyś uważaną za odrębny minerał, a obecnie za rodzaj skały. Jego głównym składnikiem jest goethyt (getyt) – minerał z gromady wodorotlenków. Nazwa limonitu pochodzi od greckiego słowa λειμωυ oznaczającego „łąkę”, co nawiązuje do jego powszechnego występowania w postaci rud darniowych na terenach podmokłych.
Zwykle pojawia się w luźnych, ziemistych masach (np. ruda darniowa, piasek żelazisty) lub tworzy zbite czy porowate agregaty (np. ruda skalista). Czasem przybiera formę skorupy i nacieków stalaktytowych, nerkowatych, gruzłowych. Można go spotkać w formie konkrecji. Charakterystyczna jest dla niego barwa żółta, brunatna i czarna.
Opracowanie: Barbara Kietlińska-Michalik (Muzeum Geologiczne Instytutu Nauk Geologicznych PAN), Redakcja WMM, © wszystkie prawa zastrzeżone
Bibliografia:
Jerzy Żaba, Ilustrowana encyklopedia skał i minerałów, Katowice 2010.
Ostatnie komentarze: