Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Miejsce znalezienia wieś Grzempy, Wielkopolska
- Wymiary wysokość: 7,5 cm, długość: 6 cm, szerokość: 6 cm, waga: 535,2 g
- Numer inwentarzowy ZNG PAN B-V-57/15.1
- Muzeum Muzeum Geologiczne Instytutu Nauk Geologicznych PAN
- Tematy natura, wydobyte z ziemi
- Materiał skała
- Prawa do obiektu Muzeum Geologiczne Instytutu Nauk Geologicznych PAN
- Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualne Muzea Małopolski Plus
- Tagi kosmos , meteoryt , WMM Plus , domena publiczna
„Niejaki Bydołek, gospodarz ze wsi Grzempy, pracując w swojej zagrodzie, ujrzał nagle spadającą na ziemię »kulę ognistą«. Kula ta spadając, odcięła kilka gałęzi z pobliskiego drzewa i ugrzęzła w ziemi. Jednocześnie dał się słyszeć gwałtowny, podobny do grzmotu łoskot i »utworzyły się gazy przypominające spaloną siarkę«”.
Więcej W klasyfikacji meteoryt Grzempy jest zaliczany do najbardziej pospolitych meteorytów kamiennych. Jest chondrytem zwyczajnym. Cechą charakterystyczną większości chondrytów jest obecność, obok okruchów żelaza z niklem, chondr – małych, kulistych agregatów o średnicy około 1 mm, zbudowanych z oliwinów lub piroksenów. Chondra nie są znane w skałach ziemskich i księżycowych.
Historię spadku tego meteorytu opisuje Jerzy Pokrzywnicki:
„Niejaki Bydołek, gospodarz ze wsi Grzempy, pracując w swojej zagrodzie, ujrzał nagle spadającą na ziemię »kulę ognistą«. Kula ta spadając, odcięła kilka gałęzi z pobliskiego drzewa i ugrzęzła w ziemi. Jednocześnie dał się słyszeć gwałtowny, podobny do grzmotu łoskot i »utworzyły się gazy przypominające spaloną siarkę«. Kopiąc niezwłocznie w miejscu spadku Bydołek, wydobył meteoryt wielkości pięści, kształtu okrągławego, masy 690 g. Był tak gorący, że nie dawał się utrzymać w ręku. Okaz pokryty był otoczką opalenizny i wykazywał dwie powierzchnie rozłamu: jedną świeżą, powstałą przy uderzeniu meteorytu o gałęzie i drugą, powstałą wskutek odpadnięcia części masy jeszcze w atmosferze”[1].
Opracowanie: Barbara Kietlińska-Michalik (Muzeum Geologiczne Instytutu Nauk Geologicznych PAN), Redakcja WMM, © wszystkie prawa zastrzeżone
Przeczytaj więcej o meteorytach na stronie Polskiego Towarzystwa Meteorytowego.
[1] J. Pokrzywnicki, I. Meteoryty Polski. II. Katalog meteorytów w zbiorach polskich, „Studia Geologica Polonica”, XV (1964), s. 17
Ostatnie komentarze: