Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Miejsce znalezienia kopalnia Humina Potosi, Boliwia
- Wymiary wysokość: 7 cm, długość: 8 cm, szerokość: 10 cm
- Numer inwentarzowy ZNG PAN B-V-65/59.1
- Muzeum Muzeum Geologiczne Instytutu Nauk Geologicznych PAN
- Tematy natura, wydobyte z ziemi
- Materiał minerał
- Znalazca Ignacy Domeyko
- Data pozyskania 1878, dar Ignacego Domeyki
- Prawa do obiektu Muzeum Geologiczne Instytutu Nauk Geologicznych PAN
- Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualne Muzea Małopolski Plus
- Tagi minerał , kryształ , natura , WMM Plus , domena publiczna
Bizmut rodzimy to minerał z gromady pierwiastków rodzimych, który bardzo rzadko występuje w przyrodzie w postaci niewielkich, romboedrycznych lub podobnych do sześcianu kryształów. Prezentowany okaz znajdował się w kolekcji minerałów, którą Ignacy Domeyko podarował Akademii Umiejętności, podczas swojego pobytu w Krakowie w 1884 roku, o czym wspomina w tomie V Moich podróży. Pamiętników wygnańca, które ukazały się drukiem w latach 1962–1963 we Wrocławiu.
Więcej Bizmut rodzimy to minerał z gromady pierwiastków rodzimych, który bardzo rzadko występuje w przyrodzie w postaci niewielkich, romboedrycznych lub podobnych do sześcianu kryształów. Zwykle tworzy skupienia ziarniste, zbite, blaszkowate lub dendrytyczne. Powstaje dzięki procesom związanym z działalnością magmową i hydrotermalną. Najczęściej występuje w żyłach kruszcowych. Towarzyszy złożom cyny, wolframu, kobaltu i uranu. Znany jest przede wszystkim z Boliwii, skąd pochodzi okaz, który trafił do zbiorów muzeum.
Bizmut znajdował się w kolekcji minerałów, którą Ignacy Domeyko podarował Akademii Umiejętności, podczas swojego pobytu w Krakowie w 1884 roku, o czym wspomina w tomie V Moich podróży. Pamiętników wygnańca, które ukazały się drukiem w latach 1962–1963 we Wrocławiu. Do okazu dołączona jest metryka, którą Ignacy Domeyko sporządził w języku francuskim, obok nazwy zapisując dodatkowe uwagi dotyczące minerału, między innymi sposób jego występowania.
Opracowanie: Barbara Kietlińska-Michalik (Muzeum Geologiczne Instytutu Nauk Geologicznych PAN), Redakcja WMM, © wszystkie prawa zastrzeżone
Bibliografia:
Jerzy Żaba, Ilustrowana encyklopedia skał i minerałów, Katowice 2010.
Ostatnie komentarze: