Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 1810
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Kwarc to minerał z gromady krzemianów, zbudowany głównie z dwutlenku krzemu. Należy do najbardziej pospolitych minerałów skałotwórczych występujących w skorupie ziemskiej. Jest minerałem kruchym, przezroczystym, w zależności od domieszek tworzy wiele barwnych odmian, które mają odrębne nazwy. Może być także bezbarwny – wówczas jest nazywany kryształem górskim.

Więcej

Kwarc to minerał z gromady krzemianów, zbudowany głównie z dwutlenku krzemu. Należy do najbardziej pospolitych minerałów skałotwórczych występujących w skorupie ziemskiej. Jego nazwa pochodzi od starogermańskiego kwarr (quarz), które oznacza „zgrzyt”, jak określali ten termin niemieccy górnicy, lub słowiańskiego kwardy, czyli„twardy” (kwarda – kwarzec).
Zwykle tworzy kryształy w postaci słupa o sześciobocznym przekroju, zakończonego ścianami romboedrów (każda ściana takiego równoległościanu jest rombem). Prawidłowo wykształcone kryształy można spotkać najczęściej w szczelinach skalnych, kawernach (pustych przestrzeniach) lub innych pustkach, w których tworzą szczotki krystaliczne. Oprócz struktury krystalicznej, kwarc może tworzyć odmiany ziarniste, skrytokrystaliczne i naskorupienia. Jest minerałem kruchym, przezroczystym, w zależności od domieszek tworzy wiele barwnych odmian, które mają odrębne nazwy. Może być także bezbarwny – wówczas jest nazywany kryształem górskim.
Kwarc żelazisty to odmiana kwarcu bogata w tlenki i wodorotlenki żelaza. Najczęściej występuje w zbitych skupieniach, zwykle w złożach rud żelaza.

Opracowanie: Barbara Kietlińska-Michalik (Muzeum Geologiczne Instytutu Nauk Geologicznych PAN), Redakcja WMM, © wszystkie prawa zastrzeżone

Bibliografia:
Jerzy Żaba, Ilustrowana Encyklopedia Skał i Minerałów, Katowice 2010.

Mniej

Kwarc żelazisty

Zdjęcia

Powiązania

Gra

Zobacz też


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: