Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 1620
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Trylobity były zwierzętami morskimi. Ich owalne, spłaszczone ciało okrywał od strony grzbietowej chitynowy pancerz, wzmocniony na brzegach węglanem i fosforanem wapnia. Pancerz trylobitów składał się z segmentów i wyraźnych trzech części: głowowej, tułowiowej i ogonowej. Każda z tych części mogła posiadać kolce.

Więcej

Trylobit Paradoxides bohemicus to przedstawiciel najstarszych wymarłych stawonogów, które pojawiły się w kambrze, a wyginęły w permie.
Trylobity były zwierzętami morskimi. Ich owalne, spłaszczone ciało okrywał od strony grzbietowej chitynowy pancerz, wzmocniony na brzegach węglanem i fosforanem wapnia. Pancerz trylobitów składał się z segmentów i wyraźnych trzech części: głowowej, tułowiowej i ogonowej. Każda z tych części mogła posiadać kolce. Trylobity z rodzaju Paradoxides miały małą tarczę głowową i ogonową i długą tułowiową, co wyraźnie widać na prezentowanym okazie.
Trylobity stanowiły w kambrze najliczniejszą grupę zwierząt. Poszczególne gatunki żyły krótko, a proces ewolucji przebiegał szybko, dlatego są one doskonałymi skamieniałościami przewodnimi (znajdując je w warstwie skalnej, można określić wiek bezwzględny skał). W przypadku trylobitów z rodzaju Paradoxides datuje się je na ok. 509–497 mln lat (środkowy kambr).
Prezentowany okaz pochodzi z miejscowości Jinec (Jince), znajdującej się na terenie dzisiejszych Czech.

Opracowanie: Barbara Kietlińska-Michalik (Muzeum Geologiczne Instytutu Nauk Geologicznych PAN), Redakcja WMM, © wszystkie prawa zastrzeżone

Bibliografia:
Franciszek Bieda, Paleozoologia, t. I, Warszawa 1966;
Urszula Radwańska, Podstawy paleontologii, Warszawa 2007.

Mniej

Trylobit „Paradoxides bohemicus”

Zdjęcia

Powiązania

Interpretacje

Gra

Zobacz też


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: