Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 2140
(Głosy: 3)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

W klasyfikacji meteorytów, Imilac  należy do niewielkiej grupy zwanej pallasytami. Są one meteorytami pośrednimi pomiędzy kamiennymi a żelaznymi. Metal nie stanowi tu połączonej i nieprzerwanej struktury, lecz występuje w postaci większych i mniejszych fragmentów żelaza meteorytowego wtopionych w masę minerałów krzemianowych, głównie oliwinów.

Więcej

W klasyfikacji meteorytów, Imilac  należy do niewielkiej grupy zwanej pallasytami. Są one meteorytami pośrednimi pomiędzy kamiennymi a żelaznymi. Metal nie stanowi tu połączonej i nieprzerwanej struktury, lecz występuje w postaci większych i mniejszych fragmentów żelaza meteorytowego wtopionych w masę minerałów krzemianowych, głównie oliwinów.
Prezentowany okaz meteorytu Imilac, o wadze 22,6 kg, jest jednym z wielu znalezionych przez Ignacego Domeykę w roku 1882 w północnym Chile na Pustyni Atakama.
Meteoryt został zachowany w bardzo dobrym stanie, dzięki warunkom klimatycznym panującym na Pustyni Atacama – najsuchszym miejscu na świecie.
Początkowo meteoryt był mylony z rudą srebra. Jako pierwszy zbadał go i nadał nazwę – Ignacy Domeyko (1802-1889), polski mineralog i geolog działający w Chile.
Do Krakowa trafił w roku 1884 i został przekazany osobiście  przez Ignacego Domeykę podczas jego wizyty w bibliotece i gabinetach krakowskiej Akademii Umiejętności. Wydarzenie to geolog zapisał w  tomie V swoich pamiętników, które drukiem ukazały się we Wrocławiu, w latach 1962-1963.
Zachowała się również oryginalna skrzynia, w której okaz, wraz z drugim meteorytem Vaca Muerta został przywieziony do Polski.

Uwaga: Eksponat przechowywany jest na co dzień w magazynie. Udostępniany okazjonalnie.

Przeczytaj więcej o meteorytach na stronie Polskiego Towarzystwa Meteorytowego.

Opracowanie: Muzeum Geologiczne Instytutu Nauk Geologicznych PAN, © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Meteoryt „Imilac”

Zdjęcia

Powiązania

Gra

Zobacz też


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: