Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 2851
(Głosy: 3)
Średnia ocena to 4.66666666666667 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Prezentowany obiekt to fragment pnia rośliny kopalnej — sagowca. Benetyty (Cycadeoidopsida) to wymarła grupa roślin nagozalążkowych, które występowały na całej kuli ziemskiej w erze mezozoicznej. W Polsce znanych jest tylko kilka okazów skrzemionkowanych pędów tych roślin, które należą do rodziny Cacadeoidaceae.

Więcej

Prezentowany obiekt to fragment pnia rośliny kopalnej — sagowca. Benetyty (Cycadeoidopsida) to wymarła grupa roślin nagozalążkowych, które występowały na całej kuli ziemskiej w erze mezozoicznej. W Polsce znanych jest tylko kilka okazów skrzemionkowanych pędów tych roślin, które należą do rodziny Cacadeoidaceae.
Okaz, który znajduje się w zbiorach Muzeum Geologicznego ING PAN w Krakowie został znaleziony w 1925 roku w żwirowisku dyluwialnym, w okolicach Niska. W roku 1927 został oznaczony przez Karola Wallischa jako okaz nowy dla wiedzy i opisany w publikacji tego autora Cycadeoidea polonica nowy gatunek z Polski. Rozprawy Wydziału matematyczno-przyrodniczego PAU, Kraków, 1893, tom 67, ser. A/B.
Zachowały się również jego szlify (33 szt.) z przekrojami przez kwiat i drewno rośliny oraz 4 płyty drukarskie z rycinami do publikacji.

Opracowanie: Muzeum Geologiczne Instytutu Nauk Geologicznych PAN, © wszystkie prawa zastrzeżone
 

Mniej

Benetyt (roślina kopalna) „Cycadeoidea polonica Wallisch”

Zdjęcia


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: