Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Czas powstania era mezozoiczna — kreda
- Data znalezienia 2. poł. XIX w.
- Miejsce znalezienia okolice Niska, Karpaty
- Wymiary wysokość: 30 cm, szerokość: 26 cm
- Numer inwentarzowy ZNG PAN A-III-17
- Muzeum Muzeum Geologiczne Instytutu Nauk Geologicznych PAN
- Dostępność w magazynie
- Tematy natura, wydobyte z ziemi
- Technika skrzemionkowanie, proces fosylizacji
- Materiał skamieniałość
- Znalazca Marian Raciborski
- Prawa do obiektu Muzeum Geologiczne Instytutu Nauk Geologicznych PAN
- Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualne Muzea Małopolski
- Tagi skamieniałość , rośliny , 3D plus , domena publiczna
Prezentowany obiekt to pień rośliny kopalnej — sagowca. Benetyty (Cycadeoidopsida) to wymarła grupa roślin nagozalążkowych, które występowały na całej kuli ziemskiej w erze mezozoicznej. W Polsce znanych jest tylko kilka okazów skrzemionkowanych pędów tych roślin, które należą do rodziny Cacadeoidaceae.
Więcej Prezentowany obiekt to pień rośliny kopalnej — sagowca. Benetyty (Cycadeoidopsida) to wymarła grupa roślin nagozalążkowych, które występowały na całej kuli ziemskiej w erze mezozoicznej. W Polsce znanych jest tylko kilka okazów skrzemionkowanych pędów tych roślin, które należą do rodziny Cacadeoidaceae.
Okaz został znaleziony w 2. połowie XIX wieku i był przechowywany w zbiorach Komisji Fizjograficznej. Pochodzi z bliżej nieznanej lokalizacji w Karpatach, z wtórnego złoża wieku kredowego.
W roku 1893 został oznaczony przez Mariana Raciborskiego jako okaz nowy dla wiedzy, a następnie opisany przez tego autora w publikacji Cycadeoidea Niedźwiedzkii Nov. Sp., Rozprawy Wydziału matematyczno-przyrodniczego Akademii Umiejętności w Krakowie, wydanej w 1893 roku (tom XXVI).
Opracowanie: Muzeum Geologiczne Instytutu Nauk Geologicznych PAN, © wszystkie prawa zastrzeżone
Ostatnie komentarze: