Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 2411
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Prezentowany obiekt to pień rośliny kopalnej — sagowca. Benetyty (Cycadeoidopsida) to wymarła grupa roślin nagozalążkowych, które występowały na całej kuli ziemskiej w erze mezozoicznej. W Polsce znanych jest tylko kilka okazów skrzemionkowanych pędów tych roślin, które należą do rodziny Cacadeoidaceae.

Więcej

Prezentowany obiekt to pień rośliny kopalnej — sagowca. Benetyty (Cycadeoidopsida) to wymarła grupa roślin nagozalążkowych, które występowały na całej kuli ziemskiej w erze mezozoicznej. W Polsce znanych jest tylko kilka okazów skrzemionkowanych pędów tych roślin, które należą do rodziny Cacadeoidaceae.
Okaz został znaleziony w 2. połowie XIX wieku i był przechowywany w zbiorach Komisji Fizjograficznej. Pochodzi z bliżej nieznanej lokalizacji w Karpatach, z wtórnego złoża wieku kredowego.
W roku 1893 został oznaczony przez Mariana Raciborskiego jako okaz nowy dla wiedzy, a następnie opisany przez tego autora w publikacji Cycadeoidea Niedźwiedzkii Nov. Sp., Rozprawy Wydziału matematyczno-przyrodniczego Akademii Umiejętności w Krakowie, wydanej w 1893 roku (tom XXVI).

Opracowanie: Muzeum Geologiczne Instytutu Nauk Geologicznych PAN, © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Benetyt (roślina kopalna) „Cycadeoidea Niedźwiedzki Rac.”

Zdjęcia


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: