Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 2278
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

W aptekarstwie moździerze wykorzystywano do ucierania różnorodnych substancji oraz do sporządzania pewnych postaci leków recepturowych, takich jak: emulsje, maści czy proszki. Prezentowany moździerz pochodzi z 1562 roku. Ma stożkowaty kształt i jest odlany z brązu. Jego dekorację...

Więcej

W aptekarstwie moździerze wykorzystywano do ucierania różnorodnych substancji oraz do sporządzania pewnych postaci leków recepturowych, takich jak: emulsje, maści czy proszki. Prezentowany moździerz pochodzi z 1562 roku. Ma stożkowaty kształt i jest odlany z brązu. Jego dekorację stanowi motyw roślinny w formie liści akantu, miedzy którymi umieszczony jest rok 1562. Dodatkową ozdobą moździerza są dwa symetrycznie umieszczone uchwyty w kształcie psich głów na długich szyjach.
Moździerze robiono z rozmaitych materiałów. Najstarsze drążono w pniach drzew i w kamieniach. Do XVIII wieku metalem stosowanym powszechnie do odlewania moździerzy był stop zwany brązem, zawierający miedź i cynę. Moździerze takie pokrywały się patyną ze względu na zawartość miedzi (25%). W XVIII wieku do odlewów zaczęto dodawać mosiądz, czyli stop miedzi z cynkiem. Zaczęto również odlewać moździerze z żeliwa. Do produkcji moździerzy wykorzystywano także kość słoniową, porcelanę oraz kamienie szlachetne, takie jak marmur, agat, alabaster, granit czy onyks.

Opracowanie: Muzeum Farmacji Collegium Medicum UJ w Krakowie, © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Renesansowy moździerz apteczny z 1562 roku

Zdjęcia


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: