Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Czas powstania 2. poł. XVIII w.
- Wymiary wysokość: 18,5 cm
- Numer inwentarzowy KGZ 5513
- Muzeum Muzeum Farmacji Collegium Medicum UJ w Krakowie
- Tematy życie codzienne, zdrowie
- Technika polichromowanie, złocenie, toczenie
- Materiał drewno
- Prawa do obiektu Muzeum Farmacji Collegium Medicum UJ w Krakowie
- Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualne Muzea Małopolski
- Tagi zdrowie , choroba , medycyna , naczynie , farmacja , 3D , 3D plus , przechowywanie , domena publiczna
Drewniane puszki apteczne pochodzą z drugiej połowy XVIII wieku. Naczynia wykonane z drewna lipowego zostały pokryte warstwą polichromii w kolorze czerwonym. Na brzuścu w owalnym, rokokowym, ozdobionym złotym ornamentem kartuszu umieszczono nazwy surowców, do których przechowywania były...
WięcejDrewniane puszki apteczne pochodzą z drugiej połowy XVIII wieku. Naczynia wykonane z drewna lipowego zostały pokryte warstwą polichromii w kolorze czerwonym. Na brzuścu w owalnym, rokokowym, ozdobionym złotym ornamentem kartuszu umieszczono nazwy surowców, do których przechowywania były przeznaczone. „GUM LADANUM” (Gummi Ladanum) — żywica otrzymywana z rozmaitych gatunków czystka (np. Cistus creticus, L.) — stosowana była do wyrobu maści, plastrów, barwienia proszków do zębów na kolor czerwony, dodawana jako składnik teriaku oraz ze względu na zapach podobny do ambry używana do produkcji perfum. W drugim naczyniu przechowywano „COLLA PISCUM” — klej rybi, syn. Ichtyocolla, karuk — oczyszczony i wysuszony pęcherz pławny jesiotrów. Był używany leczniczo w stanach zapalnych dróg oddechowych i przewodu pokarmowego. Karuk był też stosowany jako środek pomocniczy przy wyrobie galaretek, win, leczniczych czopków i gałek. Roztworu karuku w postaci kąpieli albo tzw. plastra angielskiego używano do leczenia oparzeń.
Opracowanie: Muzeum Farmacji Collegium Medicum UJ w Krakowie, © wszystkie prawa zastrzeżone
Ostatnie komentarze: