Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 2585
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Moździerz jest ozdobiony kartuszem w płaskim reliefie, na którym umieszczono gmerk i monogram „JR” należący do Jana Radziwina, doktora medycyny i filozofii, właściciela apteki na Rynku Starej Warszawy. Na fryzie płaszcza znajduje się napis wykonany majuskułą: „ANNO DOMINI...

Więcej

Moździerz jest ozdobiony kartuszem w płaskim reliefie, na którym umieszczono gmerk i monogram „JR” należący do Jana Radziwina, doktora medycyny i filozofii, właściciela apteki na Rynku Starej Warszawy. Na fryzie płaszcza znajduje się napis wykonany majuskułą: „ANNO DOMINI 1615 ZVDAZ”, wskazujący na czas i miejsce powstania moździerza. Litery „ZVDAZ” najprawdopodobniej są zniekształconym skrótem napisu „ZV DANZIG”, który pojawiał się na działach odlanych w tym okresie w Gdańsku[1]. Wynika z tego, że moździerz ten powstał w jednym z warsztatów znajdujących się w tym mieście.

Opracowanie: Muzeum Farmacji Collegium Medicum UJ w Krakowie, © wszystkie prawa zastrzeżone

[1] za: A. Stabrawa, Moździerze aptekarskie w krakowskich zbiorach muzealnych, Warszawa 1974.

Mniej

Moździerz apteczny z 1615 roku

Zdjęcia

Powiązania

Gra


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: