Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 1709
(Głosy: 1)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Moździerze były ustawiane w aptekach na różnorodnych postumentach wykonanych zazwyczaj z twardego drewna, a także, rzadziej, z kamienia. Dla pięknie dekorowanych moździerzy, które poza praktycznym zastosowaniem stanowiły ozdobę wnętrza apteki, zamawiano podstawy drewniane w kształcie...

Więcej

Moździerze były ustawiane w aptekach na różnorodnych postumentach wykonanych zazwyczaj z twardego drewna, a także, rzadziej, z kamienia. Dla pięknie dekorowanych moździerzy, które poza praktycznym zastosowaniem stanowiły ozdobę wnętrza apteki, zamawiano podstawy drewniane w kształcie postaci ludzkich (np. Murzyna czy Indianina) lub zwierzęcych (np. orła czy lwa).
Prezentowany renesansowy moździerz pochodzi z 1607 roku. Służył do ucierania różnorodnych substancji oraz do sporządzania pewnych postaci leków recepturowych, takich jak: emulsje, maści czy proszki. Ma stożkowaty kształt o wyodrębnionej, lekko wysuniętej poza lico płaszcza podstawie oraz lejkowato rozszerzonym kołnierzu. Dekorację stanowią dwa fryzy: dolny, pokryty ornamentem roślinnym w kształcie rogów obfitości, skręconych spiralnie, w które włączone są dwa ptaki z rozpiętymi skrzydłami, i górny, pokryty ornamentem w formie wachlarzowo ułożonych, stylizowanych liści palmowych. Po bokach znajdują się dwa prostokątne uchwyty.
Napis na kołnierzu: „HEINRICK TER HORST ME FECIT A° 1607”, świadczy o tym, że moździerz ten wykonał Heinrick Terhorst, jeden z czołowych odlewników holenderskich, działających w Deventer (Holandia) w latach ok. 1607–1664.

Opracowanie: Muzeum Farmacji Collegium Medicum UJ w Krakowie, © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Renesansowy moździerz apteczny z 1607 roku

Zdjęcia

Powiązania

Gra


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: