Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Autor Heinrick Terhorst
- Czas powstania 1607
- Miejsce powstania Holandia
- Wymiary wysokość: 10,5 cm
- Numer inwentarzowy KGZ 5194
- Muzeum Muzeum Farmacji Collegium Medicum UJ w Krakowie
- Tematy życie codzienne, zdrowie
- Technika odlewanie, fakturowanie
- Materiał brąz
- Prawa do obiektu Muzeum Farmacji Collegium Medicum UJ w Krakowie
- Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualne Muzea Małopolski
- Tagi zdrowie , choroba , medycyna , farmacja , zioła , 3D , domena publiczna
Moździerze były ustawiane w aptekach na różnorodnych postumentach wykonanych zazwyczaj z twardego drewna, a także, rzadziej, z kamienia. Dla pięknie dekorowanych moździerzy, które poza praktycznym zastosowaniem stanowiły ozdobę wnętrza apteki, zamawiano podstawy drewniane w kształcie...
Więcej Moździerze były ustawiane w aptekach na różnorodnych postumentach wykonanych zazwyczaj z twardego drewna, a także, rzadziej, z kamienia. Dla pięknie dekorowanych moździerzy, które poza praktycznym zastosowaniem stanowiły ozdobę wnętrza apteki, zamawiano podstawy drewniane w kształcie postaci ludzkich (np. Murzyna czy Indianina) lub zwierzęcych (np. orła czy lwa).
Prezentowany renesansowy moździerz pochodzi z 1607 roku. Służył do ucierania różnorodnych substancji oraz do sporządzania pewnych postaci leków recepturowych, takich jak: emulsje, maści czy proszki. Ma stożkowaty kształt o wyodrębnionej, lekko wysuniętej poza lico płaszcza podstawie oraz lejkowato rozszerzonym kołnierzu. Dekorację stanowią dwa fryzy: dolny, pokryty ornamentem roślinnym w kształcie rogów obfitości, skręconych spiralnie, w które włączone są dwa ptaki z rozpiętymi skrzydłami, i górny, pokryty ornamentem w formie wachlarzowo ułożonych, stylizowanych liści palmowych. Po bokach znajdują się dwa prostokątne uchwyty.
Napis na kołnierzu: „HEINRICK TER HORST ME FECIT A° 1607”, świadczy o tym, że moździerz ten wykonał Heinrick Terhorst, jeden z czołowych odlewników holenderskich, działających w Deventer (Holandia) w latach ok. 1607–1664.
Opracowanie: Muzeum Farmacji Collegium Medicum UJ w Krakowie, © wszystkie prawa zastrzeżone
Ostatnie komentarze: