Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Czas powstania XVIII w.
- Wymiary wysokość: 12 cm, średnica: podstawy: 6 cm
- Numer inwentarzowy KGZ 952, KGZ 953
- Muzeum Muzeum Farmacji Collegium Medicum UJ w Krakowie
- Tematy życie codzienne, zdrowie, namalowane, śmierć
- Technika malowanie na szkle, złocenie
- Materiał szkło przeźroczyste
- Prawa do obiektu Muzeum Farmacji Collegium Medicum UJ w Krakowie
- Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualne Muzea Małopolski
- Tagi zdrowie , choroba , medycyna , naczynie , rokoko , farmacja , 3D , przechowywanie , domena publiczna
Naczynia w kształcie monstrancji, przeznaczone do przechowywania leczniczych olejków pochodzą z apteki klasztornej oo. bonifratrów w Cieszynie. Apteka rozpoczęła swoją działalność w latach 90. XVII wieku. Wtedy w Cieszynie powstał klasztor oraz szpital z apteką prowadzony przez braci...
WięcejNaczynia w kształcie monstrancji, przeznaczone do przechowywania leczniczych olejków pochodzą z apteki klasztornej oo. bonifratrów w Cieszynie. Apteka rozpoczęła swoją działalność w latach 90. XVII wieku. Wtedy w Cieszynie powstał klasztor oraz szpital z apteką prowadzony przez braci zakonnych. Naczynia zdobią białe rokokowe kartusze ze złoconymi obwódkami, w środku napisy apteczne pisane dwubarwną majuskułą: „Ol. Cinnamomi” — olejek cynamonowy, na drugim „Ol. Macis” — olejek muszkatołowy. Olejek muszkatołowy stosowano m.in. „W osłabieniu ogólnem nerwów, w paraliżu członków zewnętrznych, w rznięciu kiszek, w nabrzmiewaniu, jakie po wywichnięciu kości i kontuzyiach się zdarza, w kolce wietrznej” (J. Freyer, Materia medyczna, 1817). Olejek cynamonowy otrzymywany z kory cynamonowca cejlońskiego, dzięki obecności w nim olejku lotnego, wywierał działanie pobudzające na przewód pokarmowy. Wzmagał wydzielanie soku żołądkowego i śliny, pobudzał łaknienie. Działał także pobudzająco na system nerwowy i serce. Używany był również jako afrodyzjak. Ze względu na charakterystyczny smak i zapach był używany do poprawiania smaku i zapachu leków.
Opracowanie: Muzeum Farmacji Collegium Medicum UJ w Krakowie, © wszystkie prawa zastrzeżone
Ostatnie komentarze: