Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Czas powstania XIX w.
- Wymiary wysokość: 70 cm
- Numer inwentarzowy KGZ 893
- Muzeum Muzeum Farmacji Collegium Medicum UJ w Krakowie
- Tematy technika, zdrowie
- Technika odlewanie, cyzelowanie
- Materiał drewno, mosiądz
- Prawa do obiektu Muzeum Farmacji Collegium Medicum UJ w Krakowie
- Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualne Muzea Małopolski
- Tagi farmacja , 3D , domena publiczna
Prezentowana neobarokowa waga należy do rodzaju wag szalkowych. Od wieków waga była podstawowym narzędziem pracy w aptece, związana z przyrządzaniem i dawkowaniem leków. Ujednolicenie miar aptekarskich formalnie nastąpiło w 1555 roku, kiedy to Rada Municypalna Norymbergii ogłosiła...
WięcejPrezentowana neobarokowa waga należy do rodzaju wag szalkowych. Od wieków waga była podstawowym narzędziem pracy w aptece, związana z przyrządzaniem i dawkowaniem leków. Ujednolicenie miar aptekarskich formalnie nastąpiło w 1555 roku, kiedy to Rada Municypalna Norymbergii ogłosiła zarządzenie w sprawie unifikacji miar masy. Został opracowany nowy system miar, zwany systemem norymberskim. Podstawową jednostką miary norymberskiego systemu wagowego była uncja, dzieląca się na funty, drachmy, skrupuły i grany. System — zwany dziesiętnym — wprowadzony w 1791 roku we Francji, do aptek na terenie państwa polskiego dotarł w II poł. XIX wieku (w zależności od zaboru: w Prusach od 1872 roku, w Monarchii Austro-Węgierskiej od 1876, a w Rosji od 1899). Kształt najmniejszych odważników poniżej 1 grama opracował farmaceuta Marian Zahradnik, łącząc ich kształt z nominałem. Każda blaszka miała ponadto dodatkową wypustkę, która ułatwiała uchwycenie go pincetą. Odważniki te zostały wprowadzone do powszechnego użycia w aptekach Monarchii Austro-Węgierskiej 2 lutego 1893 roku. Niedługo potem przyjęły się w Europie oraz w krajach zamorskich.
Opracowanie: Muzeum Farmacji Collegium Medicum UJ w Krakowie, © wszystkie prawa zastrzeżone
Ostatnie komentarze: