Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 2697
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Alembik (łac. alembicum) to część aparatury destylacyjnej (destylacja z łac. distillare, czyli kapać, spadać kroplami). Składa się z trzech odrębnych części: kotła, w którym umieszcza się substancje poddane destylacji, hełmu pokrywającego kocioł oraz z chłodnicy, która łączy kocioł z...

Więcej

Alembik (łac. alembicum) to część aparatury destylacyjnej (destylacja po łac. distillare, czyli kapać, spadać kroplami). Składa się z trzech odrębnych części: kotła, w którym umieszcza się substancje poddane destylacji, hełmu pokrywającego kocioł oraz z chłodnicy, która łączy kocioł z odbieralnikiem, tj. miejscem, gdzie spływa skroplony, czyli przedestylowany płyn. Urządzenie to służyło w dawnym aptekarstwie do otrzymywania z roślin leczniczych m.in. olejków eterycznych, wód aromatycznych, alkoholu. Do kotła z wodą wkładano rozdrobniony surowiec, po czym go ogrzewano. Wytwarzająca się para wodna porywała składniki lotne zawarte w surowcu i wraz z nimi skraplała się w chłodnicy, skąd spływała do odbieralnika. W urządzeniu takim otrzymywano m.in. takie środki lecznicze: wodę wyskokową korzenną, wodę z gorzkich migdałów, wody aromatyczne: rumiankową, różaną, miętową, wodę „od wiatrów królewską”, wodę „do ócz ściągającą żółtą”, olejki: jałowcowy, cytrynowy, pomarańczowy, z mięty pieprzowej, rozmarynowy.
Jan Bogumił Freyer w Materia Medica (1817) podaje przepis na Aqua aromatica robioną z różnych ziół korzennych. Stosowana była jako środek „wzbudzający i wiatry pędzący nie tylko wewnątrz, ale i zewnątrz do wcierań w żywot, szczególnie u dzieci i osób ciężarnych, w uwichnieniach i zbiciu ciała oraz do okładań miejsc krwią podlanych”.

Opracowanie: Muzeum Farmacji Collegium Medicum UJ w Krakowie, © wszystkie prawa zastrzeżone


 

Mniej

Alembik

Zdjęcia

Powiązania

Gra


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: