Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Czas powstania 1820
- Miejsce powstania Pilchowice, Apteka Bonifratrów
- Wymiary wysokość: 100 cm, w tym cokół: 22 cm, szerokość: z ramionami: 80 cm, cokół: 22 cm
- Numer inwentarzowy KGZ 2528
- Muzeum Muzeum Farmacji Collegium Medicum UJ w Krakowie
- Tematy technika, zdrowie
- Technika odlewanie, cyzelowanie, grawerowanie
- Materiał mosiądz
- Prawa do obiektu Muzeum Farmacji Collegium Medicum UJ w Krakowie
- Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualne Muzea Małopolski
- Tagi zdrowie , choroba , medycyna , farmacja , zioła , wynalazek , herb , 3D , domena publiczna
Statyw, tzw. tenaculum, na którym zawieszano niewielkie wagi ręczne, pochodzi ze szpitalnej, klasztornej apteki oo. bonifratrów w Pilchowicach. Apteka została otwarta w 1819 roku, a statyw, jak wynika z napisów na nim umieszczonych, został ufundowany dla apteki w roku 1820...
Więcej Statyw, tzw. tenaculum, na którym zawieszano niewielkie wagi ręczne, pochodzi ze szpitalnej, klasztornej apteki oo. bonifratrów w Pilchowicach. Apteka została otwarta w 1819 roku, a statyw, jak wynika z napisów na nim umieszczonych, został ufundowany dla apteki w roku 1820. Bonifratrzy w terapii stosowali głównie zioła, apteka w Pilchowicach słynęła z eliksiru żołądkowego sprzedawanego pod nazwą „Krople pilchowickie”. Butelki z tym lekiem miały etykietkę z wizerunkiem klasztoru.
Prezentowane tenaculum wykonane jest z mosiądzu. Kolumnę statywu wieńczy godło zakonu bonifratrów — pęknięty owoc granatu z krzyżem i sześcioramienną gwiazdą. Granat symbolizuje przeznaczenie i doskonałość, jest symbolem miasta Granada w Hiszpanii, w którym działał założyciel zakonu św. Jan Boży. Z owocu wyłania się złoty podwójny krzyż papieski. Widoczne poprzez jego pękniętą skorupę ziarna obrazują miłosierne otwarcie się na bliźniego. Gwiazda zaś to symbol natchnienia i ambitnego celu, do którego prowadzi trudna droga, wymagająca cierpienia i wyrzeczeń. Krzyż i gwiazda znalazły się w herbie na pamiątkę papieża Piusa V, który w 1572 roku zatwierdził regułę bonifratrów.
Opracowanie: Muzeum Farmacji Collegium Medicum UJ w Krakowie, © wszystkie prawa zastrzeżone
Ostatnie komentarze: