Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 1599
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Statyw, tzw. tenaculum, na którym zawieszano niewielkie wagi ręczne, pochodzi ze szpitalnej, klasztornej apteki oo. bonifratrów w Pilchowicach. Apteka została otwarta w 1819 roku, a statyw, jak wynika z napisów na nim umieszczonych, został ufundowany dla apteki w roku 1820...

Więcej

Statyw, tzw. tenaculum, na którym zawieszano niewielkie wagi ręczne, pochodzi ze szpitalnej, klasztornej apteki oo. bonifratrów w Pilchowicach. Apteka została otwarta w 1819 roku, a statyw, jak wynika z napisów na nim umieszczonych, został ufundowany dla apteki w roku 1820. Bonifratrzy w terapii stosowali głównie zioła, apteka w Pilchowicach słynęła z eliksiru żołądkowego sprzedawanego pod nazwą „Krople pilchowickie”. Butelki z tym lekiem miały etykietkę z wizerunkiem klasztoru.
Prezentowane tenaculum wykonane jest z mosiądzu. Kolumnę statywu wieńczy godło zakonu bonifratrów — pęknięty owoc granatu z krzyżem i sześcioramienną gwiazdą. Granat symbolizuje przeznaczenie i doskonałość, jest symbolem miasta Granada w Hiszpanii, w którym działał założyciel zakonu św. Jan Boży. Z owocu wyłania się złoty podwójny krzyż papieski. Widoczne poprzez jego pękniętą skorupę ziarna obrazują miłosierne otwarcie się na bliźniego. Gwiazda zaś to symbol natchnienia i ambitnego celu, do którego prowadzi trudna droga, wymagająca cierpienia i wyrzeczeń. Krzyż i gwiazda znalazły się w herbie na pamiątkę papieża Piusa V, który w 1572 roku zatwierdził regułę bonifratrów.

Opracowanie: Muzeum Farmacji Collegium Medicum UJ w Krakowie, © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Tenaculum — statyw do zawieszania ręcznych wag aptecznych

Zdjęcia

Powiązania

Gra


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: