Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Czas powstania XIX/XX w.
- Miejsce powstania Bronowice Małe (obecnie dzielnica Krakowa), woj. małopolskie
- Wymiary długość: środka tyłu ok. 36 cm
- Numer inwentarzowy 37936/mek
- Muzeum Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
- Tematy życie codzienne, stroje
- Technika szycie, haft ręczny, stebnowanie
- Materiał haftki, sukno fabryczne, guziki z masy perłowej, drelich, sutasz
- Prawa do obiektu Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
- Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualne Muzea Małopolski
- Tagi strój , Krakowiacy , 3D , strój ludowy , strój odświętny , tkanina , techniki zdobnicze , domena publiczna
Gorset kobiecy uszyty ręcznie z ciemnogranatowego sukna fabrycznego. W talii 67 trapezowatych kaletek zachodzących jedna na drugą. Podszewka z drelichu białego w granatowe prążki. Przód i kaletki podszyte czerwonym suknem. Zapięcie na trzy pary mosiężnych haftek. Brzegi gorsetu lamowane czerwonym suknem.
Więcej Gorset kobiecy uszyty ręcznie z ciemnogranatowego sukna fabrycznego. W talii 67 trapezowatych kaletek zachodzących jedna na drugą. Podszewka z drelichu białego w granatowe prążki. Przód i kaletki podszyte czerwonym suknem. Zapięcie na trzy pary mosiężnych haftek. Brzegi gorsetu lamowane czerwonym suknem. Gorset ozdobiony jest guzikami z masy perłowej i szamerowaniem z amarantowego sutaszu, a także haftem wykonanym maszynową stębnówką i ręcznym ściegiem Janina. Szerokie pionowe szlaki szamerowań i guzików występują po obu stronach zapięcia. Potrójny szlak guzików biegnie w talii powyżej kaletek. Na częściach przednich gorsetu występują duże schematyczne motywy kwiatonu wychodzącego z serca wykonane stębnówką maszynową w kolorach: żółtym, zielonym i czerwonym. W tyle między innymi podobnie wykonany motyw kwiatonu w donicy. Wokół dekoltu i pach szlaki ściegu Janina wykonanego żółtą nicią.
Gorsety z kaletkami szyte z ciemnogranatowego lub czarnego sukna, zdobione szamerowaniem i guziczkami z masy perłowej lub guziczkami mosiężnymi i chwastami były charakterystyczne dla strojów z okolic Krakowa w drugiej połowie XIX i na początku XX wieku. W Bronowicach u schyłku wieku XIX zaczęły ustępować gorsetom zdobionym szlakami pasmanterii z nici metalowych, kolorowych guzików, koralików i cekinów.
Opracowanie: Ewa Rossal (Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie), © wszystkie prawa zastrzeżone
Ostatnie komentarze: